"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: wtorek, 19 marca 2024 r.
Imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety

Historia parafii

ZARYS HISTORII PARAFII

Hajnówka pierwotnie zwana: Hajnowszczyzna (Haynowszczyzna), pod względem kościelnym od 1501 do 1777 roku należała do parafii Kamieniec Litewski. Od 1777r do 1866r stanowiła część dzisiejszej parafii Narewka, będącej wówczas filią parafii Jałówka. Po powstaniu styczniowym w 1863r i po likwidacji parafii w Narewce, Hajnówka została przyłączona do parafii Szereszewo, w powiecie prużańskim. W tych granicach pozostała od 1866 do 1914 roku. W tymże roku ponownie powstała parafia w Narewce, w skład której weszła również Hajnówka.

Parafia Hajnówka została erygowana 3 maja 1923 roku przez ks. Jerzego Matulewicza, biskupa wileńskiego. Jej pierwszym proboszczem (do 1934) został ks. Antoni Mioduszewski. W maju 1923 roku urządził on tymczasową kaplicę w budynku poniemieckiego kina (I kościół-kaplica). Ta kaplica-kościół służył wiernym do dnia 9 maja 1936r, kiedy to - razem z dzwonnicą - uległa pożarowi, przypuszczalnie podpalona przez aktywistów komunistycznych.
W 1936r z inicjatywy parafian została zbudowana kolejna, prowizoryczna kaplica z muru pruskiego, pod kierunkiem ks. Pawła Stepka ówczesnego proboszcza hajnowskiego (1934-1939) (II kościół). Nabożeństwa były odprawiane od 25 grudnia 1936r do 2 września 1963r. Nowy murowany kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Św. został wzniesiony wokół dotychczasowej kaplicy, według projektu arch. Stanisława Marzyńskiego z Warszawy. Budowę zainicjował 23 lutego 1946r ks. Józef Moniuszko, proboszcz hajnowski (1939-1947). Wznoszenie fundamentów zostało rozpoczęte 28 sierpnia 1948r, a już 14 listopada tegoż roku ks. prał. Henryk Humnicki, wikariusz kapitulny Diecezji Pińskiej, poświęcił kamień węgielny. Jednak władze komunistyczne zablokowały budowę. Prace wznowiono dopiero 14 września 1957r, staraniem ks. Ignacego Wierobieja, proboszcza hajnowskiego (1947-1970). W dniu 2 września 1963r poświęcił on prezbiterium i odprawił pierwszą Mszę św.(III kościół-obecny).

 

Wznoszenie gmachu obecnej świątyni zakończono 27 listopada 1965r. W bocznych absydach są umieszczone dwa drewniane ołtarze ze starego kościoła, wykonane przez miejscowych stolarzy w roku 1944, zaprojektowane i przyozdobione rzeźbami przez p. Franciszka Połoza - parafianina, który przywędrował do Hajnówki z gór. W jednym bocznym ołtarzu znajduje się drewniana figura Niepokalanego poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W drugim bocznym ołtarzu znajduje się figura św. Antoniego.

W okresie duszpasterskiej posługi (1970-1996) ks. kan. Alfonsa Trochimiaka zostały między innymi wstawione we wszystkich oknach witraże oraz została wykonana mozaika w absydzie świątyni (1977), według projektu prof. Wiktora Zina z Krakowa. Zakupiono też w 1975r do kościoła wysokiej klasy, 28 głosowe organy ze zrujnowanego kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w Jedlinie Zdroju. Ten instrument pochodzi z wrocławskiej pracowni firmy „Schlag und Schohne” i został wykonany na przełomie XIX i XX wieku. Jest to jedyny tego typu instrument w północno-wschodniej Polsce. W 1999r odnowiono zewnętrzną elewację kościoła. Staraniem księdza proboszcza ks. prał. mgr Mariana Świerszczyńskiego w 2001r została zakupiona działka po byłym dworcu PKS, dzięki czemu plac przykościelny został znacznie powiększony. W rok później na nowo zakupionym placu postawiono pomnik Jana Pawła II i Krzyż Papieski z rzeźbą Ukrzyżowanego. W latach 2005 – 2007 trwało wykonanie polichromii na ścianach i suficie kościoła przez artystę malarza Jerzego Pasternaka z Krakowa, przedstawiająca sceny biblijne oraz historyczne – odnalezienie Relikwii Drzewa Krzyża Św. przez św. Helenę i chrzest Polski. Kolejny proboszcz ks. kan. mgr Józef Poskrobko dokończył 2008r malowanie polichromii, a w 2009r staraniem w/w ks. prob. kan. Józefa Poskrobko osuszono fundamenty kościoła i obłożono je kamieniem sprowadzonym z Macedonii.

PARAFIA DZIŚ

Obecnie parafia liczy niecałe 4100 wiernych, którzy mieszkają w Hajnówce i w ponad 30 okolicznych wsiach.

    Na terenie parafii działają dwa zgromadzenia zakonne:
  • od 1945r Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Świętej Rodzony,
  • od 2003r także Mniszki Klaryski od Wieczystej Adoracji (Klaryski), które mają swój klasztor na ul. Lipowej.

Przy parafii istnieje:

  • Hajnowska Fundacja Muzyki Organowej i Kameralnej
  • Chór Kameralny.

 

Od 2007r w ramach Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej podczas wakacji - w lipcu i w sierpniu w tutejszym kościele odbywają się międzynarodowe koncerty organowe i kameralne.

Odpusty w parafii obchodzone są :  08 maja – św. Stanisława Biskupa i Męczennika  i 14 września – Podwyższenie Krzyża Świętego, ale przenoszone są zazwyczaj na najbliższą niedzielę.

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011