"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: poniedziałek, 22 lipca 2024 r.
Imieniny: Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Mniszki Klaryski od Wieczystej Adoracji

Mniszki Klaryski od Wieczystej Adoracji to Zakon, którego istnienie w XIII w., zapoczątkowała św. Klara, zainspirowana i pociągnięta przykładem życia św. Franciszka z Asyżu. W ciągu wieków wiele kobiet i mężczyzn zafascynowanych życiem i świętością Świętych z Asyżu, zapragnęło wstąpić na drogę życia w ubóstwie, posłuszeństwie i czystości. Jedną z nich była Ludwika Morawska, w zakonie Matka Maria od Krzyża (1842- 1906), która nade wszystko ukochała Jezusa eucharystycznego i w Regule św. Klary widziała możliwość realizacji swojego powołania. Stała się Apostołką Eucharystii w Polsce zakładając wspólnoty Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji.Głównym celem Zakonu jest nieustająca adoracja Najświętszego Sakramentu. We wszystkich domach, których w Polsce jest 8, trwa nieustająca modlitwa przed tronem Jezusa eucharystycznego, we wszystkich intencjach Kościoła, świata, a także tych intencjach bezpośrednio polecanych przez ludzi.

 

Częścią życia modlitwy sióstr jest także praca, która pozwala, podziwiać, a także mieć udział w Bożym dziele stworzenia. Św. Klara sama zapracowana ciężko, prosiła siostry, którym Bóg dał łaskę pracy, by ją podejmowały z radością. We wspólnocie hajnowskiej Siostry zajmują się haftem. Haftują paramenty liturgiczne, ornaty, a także sztandary i chorągwie. Jest to także główne źródło ich utrzymania.Pomocą dla sióstr w codziennej modlitwie i przebywaniu w bliskości Jezusa jest klauzura, którą symbolizuje krata, umieszczona w budynku klasztoru, w miejscach oddzielających część zamieszkałą przez siostry, od części przeznaczonej dla wszystkich przychodzących do klasztoru. Klauzura, która nie jest rozdzieleniem ale pewną granicą pomiędzy tym co zakonne, a tym co dzieje się w świecie. Siostry chcą przebywać w bliskim spojrzeniu Jezusa, czerpać z tego spojrzenia, aby widzieć dalej i ogarniać modlitwą cały świat.

 

W 2003r, na zaproszenie Jego Ekscelencji Ks. Bp. Antoniego Dydycza, siostry przyjechały z Archidiecezji Poznańskiej, z Pniew, do Diecezji Drohiczyńskiej, do Hajnówki. Tu, z Bożą pomocą i pomocą życzliwych ludzi, w trzy siostry, rozpoczęły budowę klasztoru i kościoła. Trwa budowa klasztoru, natomiast kościół, którego budowa rozpoczęła się w 2006 r., od dnia 10 sierpnia 2010 r , kiedy to został uroczyście poświęcony przez Jego Ekscelencję Ks. Bp. Antoniego Dydycza, został oddany do użytku. Obecnie trwa w kościele codzienna adoracja Najświętszego Sakramentu, którą podjęły siostry zmieniając się po każdej godzinie. Do wspólnej modlitwy przed Tronem Jezusa zaproszeni są także wszyscy wierni
Obecnie w naszej wspólnocie przebywa 8 sióstr: trzy po ślubach wieczystych, dwie profeski czasowe, dwie nowicjuszki i postulantka.


Wszystkich zainteresowanych życiem wspólnoty zapraszamy na stronę:

http://www.klaryski-hajnowka.drohiczyn.opoka.org.pl

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011