Przy zgłaszaniu chrztu dziecka w Kancelarii Parafialnej należy pamiętać, że:
-
Dziecko chrzcimy zawsze w Parafii do której należą jego rodzice.
-
Zamiar chrztu dziecka zgłaszają rodzice lub prawni opiekunowie przynajmniej z miesięcznym wyprzedzeniem.
-
Spisanie danych dotyczących chrztu dokonuje się w Kancelarii Parafialnej na podstawie Aktu Urodzenia dziecka wydanego przez Urząd Stanu Cywilnego.
-
Rodzice dziecka przedstawiają świadectwo ślubu kościelnego, jeżeli był zawarty poza naszą Parafią.
-
Należy wybrać dwoje chrzestnych. Kandydat(ka) na chrzestnego(ną) może być tylko ten(ta), którzy mają: ukończone 16 lat; są bierzmowani; są praktykującymi katolikami - tzn. uczestniczą regularnie we Mszy św., często korzystają z sakramentu pokuty i komunii św.; są stanu wolnego (kawaler lub panna) lub po ślubie kościelnym (ew. po ślubie w cerkwi prawosławnej) - tzn. żyją w związku sakramentalnym (kan. 872 , 874 KPK)
-
Osoby pochodzące spoza naszej Parafii muszą dostarczyć Z A Ś W I A D C Z E N I E od swojego duszpasterza gdzie należą do Parafii, że mogą być dopuszczone do godności ojca lub matki chrzestnego(ej).
-
Chrzestnym nie może być osoba, która podlega kanonicznym karom, tzn. żyje w związku bez sakramentu małżeństwa lub jawnie wyparła się wiary i wystąpiła ze WSPÓLNOTY KOŚCIÓŁA KATOLICKIEGO.
-
Chrzestnym(tną) nie może być również ojciec lub matka dziecka.
-
Ewentualnie chrzestnym lub chrzestną może być tylko jedna osoba wyznania prawosławnego, ale druga osoba musi być wyznania rzymskokatolickiego. Obie osoby mają spełniać w/w warunki dla chrzestnego(tnej). Osoba wyznania prawosławnego ma także obowiążek dostarczyć zaświadczenie, że może dostąpić godności matki chrzestnej, czy ojca chrzestnego i że odbyła spowiedź u swego kapłana.