Inicjatorką Żywego Różańca była żyjąca w pierwszej połowie XIX wieku Francuzka Paulina Jarcom, córka kupca i producenta jedwabiu z Lyonu, postanowiła się poświęcić wyłącznie Bogu. Uczyniła ona z Różańca modlitwę odmawianą powszechnie w całym Kościele. W 1826 r. powołała pierwsze piętnastoosobowe grupy ("róże"), w których każdy z członków miał odmawiać codziennie tajemnicę Różańca i rozważać jego treść. Z czasem przyjęła się praktyka comiesięcznych spotkań i modlitwy całej róży oraz wymieniania się tajemnicami różańcowymi na kolejny miesiąc. Żywy Różaniec szybko rozpowszechnił się w całej Europie. Do Polski dzieło dotarło w XIX wieku. Obecnie zrzesza w Polsce kilkadziesiąt tysięcy osób, a na całym świecie miliony. Członkowie Żywego Różańca dążą do świętości na wzór Maryi. Odmawiają Różaniec Święty - najbardziej rozpowszechnioną modlitwę maryjną w Kościele Katolickim - w intencji pokoju, nawrócenia grzeszników, rozwoju misji, Ojca Świętego oraz wielu innych intencjach zalecanych przez Kościół. Na czele Róży Różańcowej stoi zelator lub zelatorka. Koordynatorami parafialnych Róż Różańcowych są zelatorki dekanalne, które z kolei podlegają zelatorce diecezjalnej. Na szczeblu diecezjalnym organizowane są różnego rodzaju rekolekcje, spotkania okolicznościowe, pielgrzymki oraz opracowywane są dla całej diecezji intencje modlitewne i mszalne. Opiekę duszpasterską nad Różami Różańcowymi sprawuje Ks. Proboszcz. Każdy kto należy do Róży Różańcowej, przyjmuje na siebie pewne obowiązki. Są nimi: odmawianie codziennie jednego dziesiątka różańca, branie udziału w zmianach tajemnic różańcowych (odbywają się one raz w miesiącu w kościele), życie duchem modlitwy różańcowej, częste przystępowanie do Sakramentów Św, rozszerzanie czci Maryi przykładem życia i działalnością apostolską, odważne stawanie w obronie wiary i Kościoła, udział w pogrzebie zmarłego członka KŻR oraz w modlitwach za spokój jego duszy. Każda "Róża" obiera sobie patrona, od którego bierze swą nazwę.
W naszej parafii było osiem Kół Żywego Różańca:
1. Róży Duchownej - zelatorką jest Karolina Sikora
2. Błogosławionej Bolesławy Lament - zelatorką jest Jadwiga Mierzwińska.
3. Św. Bernadety - zelatorką jest Alina Orzechowska.
4. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus - zelatorką jest Maria Skibicka.
5. Św. Anny - zelatorką jest Helena Gryńczuk.
6. Św. Moniki - zelatorką jest Regina Jaruga.
7. Matki Bożej Królowej Rodzin - zelatorka jest Maria Borowska.
8. Królowej Jadwigi - zelatorką jest Alina Michaluk.
Ojciec Św. Jan Paweł II ustanowił czwartą Część Różańca Św. - Tajemnice Światła. Od tego czasu powinna dokonać się reorganizacja istniejących Róż tj. Kółek, polegająca na zwiększeniu ilości członków w danej Róży z 15 do 20. W wyniku reorganizacji KŻR z ośmiu Róż zostało tylko pięć:
1. Róży Duchownej - zelatorką jest Karolina Sikora
2. Błogosławionej Bolesławy Lament - zelatorką jest Jadwiga Mierzwińska.
3. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus - zelatorką jest Maria Skibicka.
4. Św. Anny - zelatorką jest Helena Gryńczuk.
5. Matki Bożej Królowej Rodzin - zelatorka jest Maria Borowska.
Od wielu lat tradycją jest, że w każdą I sobotę miesiąca, wszystkie "Róże" uczestniczą we Mszy św. i modlitwie różańcowej w intencjach ustalonych dla wszystkich parafii w całej diecezji oraz intencjach wynikających z bieżących potrzeb i okoliczności. Do brania udziału w tych spotkaniach pierwszosobotnich są zobowiązani wszyscy członkowie Żywego Różańca, bo tylko wtedy wyraża się wspólnotowość w Kościele jakieś grupy modlitewnej.
Spotkania zaś z zelatorkami mają odbywać się raz na kwartał.
Różaniec jest modlitwą powszechną, którą wszyscy mogą się posługiwać i korzystać ze skarbca łask Maryi Niepokalanej.
CZŁONKOWIE KÓŁEK ŻYWEGO RÓŻAŃCA
I. KŻR - Róży Duchownej
II. KŻR - św. Anny
III. KŻR - św. Tereski od Dzieciątka Jezus
IV. KŻR - bł. Bolesławy Marii Lament
V. KŻR - Matki Bożej Królowej Rodzin