"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: sobota, 27 kwietnia 2024 r.
Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty

Służba liturgiczna

Wszyscy chętni do wstąpienia w szeregi Liturgicznej Służby Ołtarza mogą zgłaszać się do Ks. Rafała. Posługa przy Chrystusowym ołtarzu podczas Liturgii to wyróżnienie i powód do dumy.

MINISTRANCI

Ministrant - (nazwa od łacińskiego czasownika ministrare, co znaczy służyć, posługiwać, pomagać) to osoba, która służy na różny sposób w czynnościach liturgicznych. Ministranci służą Bogu i przyczyniają się do tego, aby Liturgia była poprawna i piękna. Są pomocnikami przy sprawowaniu Mszy świętej i podczas nabożeństw.

Ministranci wskazują, że każda Liturgia sprawowana w kościele, jest nie tylko sprawą kapłana, lecz sprawą całej parafii i wszystkich wiernych! Uczestniczyć w Liturgii nie znaczy być biernym odbiorcą - tak jak w kinie, albo przed telewizorem, kiedy to tylko słuchamy lub oglądamy. Uczestniczyć w Liturgii to znaczy być aktywnym, a nie "śpiącym" i współtworzyć ją - czynnie się w nią angażując. Zaangażowanie to nie tylko wykonywanie posług liturgicznych, ale także odpowiedzi na wezwania kapłana oraz udział we wspólnym śpiewie! 

Najbliżej ołtarza i tajemnicy Eucharystii, spośród osób świeckich, są lektorzy i ministranci, którzy godnie usługując kapłanom służą samemu Chrystusowi. Grono ministrantów to środowisko, z którego wyrasta większość księży. Służba, jaką sprawują w kościele, kształtuje ich osobowość. W celu odpowiedzialnego wykonywania posługi przechodzą odpowiedni instruktaż oraz szkolenie.

LEKTORZY

Posługa lektora jest niezmiernie ważna w sprawowaniu liturgii. Lektorat jest udzielany alumnom w drodze do kapłaństwa. Funkcje lektora może jednak wykonywać wierny świecki. Jest to powrót do najstarszej tradycji Kościoła katolickiego, która sięga czasów apostolskich. Posługę czytania Pisma Świętego wykonywali mężczyźni wyróżniający się wiarą i moralnością chrześcijańską. Od lektorów wymagano przykładnego życia. W myśl nowego spojrzenia Kościoła na liturgię po Soborze Watykańskim II, wprowadzono do praktycznego wychowania młodzieży ministranckiej kursy lektorskie. Mają one przy pomocy właściwych moderatorów i organizatorów wychowywać dorastające pokolenie poświęcające się służbie przy ołtarzu, w duchu liturgii i przygotować do poprawnego wykonywania posługi czytania Słowa Bożego. Być lektorem to znaczy być apostołem i głosicielem Słowa Bożego.

BIEL PROCESYJNA

Bardzo ważną rolę pełni biel procesyjna. Procesje Eucharystyczne odbywają się w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, uroczystość Bożego Ciała, uroczystość Chrystusa Króla oraz niektóre uroczystości parafialne jak np. odpust. Procesję stanowią między innymi chorągwie: Serca Jezusowego, Matki Boskiej Niepokalanej, św. Franciszka oraz patronów Polski: św. Stanisława i św. Wojciecha. W procesji są niesione również symbole Męki Pańskiej i Różaniec. Najmłodsze dzieci niosą sztandary Drogi Krzyżowej i poduszeczki. Uczestnicy procesji dbają o niesione rekwizyty. Procesję poprzedza duża grupka dziewczynek w bieli sypiących kwiatki i chłopców z dzwoneczkami. Baldachim nad kapłanem, kroczącym z Najświętszym Sakramentem, niosą ubrani w komże mężczyźni. Uczestnicy bieli procesyjnej tworzą przekrój wiekowy: od kilkuletnich dzieci do sędziwych parafian.

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011