"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: sobota, 7 września 2024 r.
Imieniny: Reginy, Marka, Melchiora

Pogrzeb Katolicki

Ustalając w kancelarii parafialnej katolicki pogrzeb należy pamiętać:

  • Katolicki pogrzeb przysługuje osobie zmarłej, która była osobą praktykującą tzn. miała związek z parafią - uczestniczyła we Mszy św., przystępowała do sakramentów św., przyjmowała kapłana podczas Kolędy, była zapisana w swojej parafii.
  • Najpierw w kancelarii parafialnej zgłaszamy informację o śmierci i ustalamy w pierwszej kolejności: datę, godzinę i miejsce pogrzebu, a później idziemy z ustaloną datą i godznią pogrzebu do Zakładu Pogrzebowego, aby tam załatwić dalsze formalności.
  • Następnie udajemy się do zarządcy cmentarza grzebalnego, aby tam załatwić potrzebne formalności (wybrać miejsce i dokonać stosownej opłaty).
  • Zapis w księdze zmarłych i przyjęcie pogrzebu dokonuje się na podstawie aktu zgonu, gdy zmarły jest już wykreślony z listy meldunkowej w USC.
  • Należy również przedstawić zaświadczenie, że zmarły przyjął przed śmiercią sakramenty święte.
  • Rodzina zapewnia przewóz kapłana na cmentarz i z powrotem.
  • Nie ma przejścia konduktu żałobnego przez ulice miasta (co najwyżej od Domu Pogrzebowego "Kalalia" ul. Reja). Jeśli ciało zmarłego znajduje sie w domu, kapłan odprawia modlitwy w domu zmarłego i następnie ciało zmarłego jest przewożone do kaplicy na cmentarzu i tam są: Msza św. i przewidziane modlitwy.
  • Jeśli osoba zmarła nie należała do naszej parafii (mieszkała w innej miejscowości, nienależącej do Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Podwyższenia Krzyża Św. w Hajnówce) to rodzina zmarłego ma na piśmie uzyskać zgodę na pochówek od Ks. Proboszcza z miejsca, gdzie przed śmiercią mieszkała osoba zmarła.
do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011