Domowy Kościół jest rodzinną gałęzią Ruchu "Światło - Życie". Wspólnota ta jednoczy małżonków pragnących pogłębienia wiary i osobistej więzi z Bogiem oraz pogłębienia małżeńskich relacji w ramach rodziny budowanej na głęboko chrześcijańskim fundamencie. Wspólnota zakłada permanentną formację należących do niej małżonków. Nie jest przeznaczona dla "świętych" małżeństw, lecz mężczyzn i kobiet poszukujących wspólnej drogi do Boga, umacniających się wzajemnie w tej drodze, uczących się akceptacji siebie i tego co przynosi życie - miłości cierpliwej, łaskawej... która wszystko przetrzyma. Wspólnota stawia wymagania, ale właśnie przez nie obdarza pary w niej trwające wielkim duchowym dobrem. Pierwsze kręgi Domowego 'Kościoła powstały w parafii w 1988 roku z inicjatywy i dzięki zaangażowaniu ks. Romana Kowerdzieja. Na pierwsze spotkanie przybyli animatorzy Domowego Kościoła z Białegostoku. Wzięło w nim udział ok. 50 osób zainteresowanych wspólnotą. W listopadzie 35. osobowa grupa parafian wyjednała na 3-dniowe rekolekcje ewangelizacyjne do domu rekolekcyjnego Księży Werbistów w Kleosinie. Po roku ewangelizacji, prowadzonej przez białostockich animatorów, w parafii zawiązały się trzy kręgi małżeńskie i jeden krąg osób samotnych (wdowy, matki samotnie wychowujące dzieci). Pierwszymi animatorami małżeńskich kręgów byli: Halina i Stefan Trzaska, Barbara i Kazimierz Norek, Agnieszka i Dariusz Pieśluk, a nieco później Marianna i Mirosław Borowscy. Animatorką kręgu osób samotnych była Grażyna Kuczko. Przez lata animatorem muzycznym wspólnoty był Andrzej Romanowski. Po kilku latach osoby samotne przeszły do nowo powstałej Odnowy w Duchu Świętym. Z czasem rozwiązały się również pozostałe kręgi. Część małżeństw zjednoczyła się w Kółku Żywego Różańca. Wraz z pojawieniem się w parafii ks. Mariana Swierszczyńskiego w 1997 roku powstał nowy krąg rodzin.
Pierwszym moderatorem Domowego Kościoła w parafii był ks. Roman Kowerdziej. Kolejno kręgami opiekowali się: ks. Andrzej Witerski, ks. Ryszard Zalewski, ks. Mariusz Tołwiński oraz ks. proboszcz Marian Swierszczyński, który do 2005 roku pełnił jednocześnie funkcję diecezjalnego moderatora Domowego Kościoła.
Parą rejonową na dekanat hajnowski w latach 1989-2001 byli Halina i Stefan Trzaska. Po nich posługę tę przejęli Małgorzata i Leszek Galuchowscy. Kręgi rodzin Domowego Kościoła uczestniczyły w różnych rekolekcjach formacyjnych: 15-dniowych oazach w Dolistowie, Ostrożanach, w Ochotnicy, poza tym w 3-dniowych w Siemiatyczach, Samułkach, Krościenku, Nurcu, Sokołowie Podlaskim. Organizowane były wyjazdy na pielgrzymki do Lichenia, Kałkowa i Częstochowy. Domowy Kościół czynnie brał udział we wszelkich uroczystościach, w dniach skupienia, czuwaniu całonocnym przy Grobie Pańskim w Wielką Sobotę, w uroczystych oprawach Mszy świętej przy różnych okazjach. Osoby pragnące trwać we wspólnocie włączyły się w pracę kręgu w Bielsku Podlaskim. W pracę tego kręgu włączyło się również małżeństwo z Ciechanowca. Opiekunem kręgu był ks. dr Romuald Kosk, były diecezjalny moderator Domowego Kościoła, aktualnie proboszcz parafii św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie. Spotkania odbywały się na zmianę w Bielsku Podlaskim, w Hajnówce, w Ciechanowcu i na zaproszenie moderatora w Łubinie Kościelnym.
Staraniami książy i członków Domowego Kościoła udało się zebrać kolejne małżeństwa i mógł krąg funkconować w Hajnówce. Obecnie najstarszy krąg pierwszy liczy 7 małżeństw. W latach 2015-2017 praca duszpasterska ówczesnego wikariusza ks. Pawła Hryniewickiego zaowocowała powstaniem 2 krągu Domowego Kościoła. Od 2017 r. duszpasterzem wspólnoty jest ks. Mariusz Woltański. W tym czasie członkowie kontynuowali czynny udział w życiu parafii min.: zaangażowanie w Liturgię (czytania, modlitwa wiernych, procesja z darami), uczenie katechezy, udział w Puszczańskiej Drodze Krzyżowej, udział w Pielgrzymkach mężczyzn do Pratulina, przygotowywanie dekoracji na Boże Ciało, niesienie chorągwi itp.
W 2019 r. Ruch Światło-Życie obchodzi w naszej diecezji 50-lecie istnienia. Wspólnota DK zaczęła od września 2019 r. w połączeniu z Kółkami Żywego Różańca obchodzić I soboty miesiąca. Małżonkowie spotykają sie na wspólnej Eucharystii i na różańcu wynagradzającym.
Obecnie powstał pomysł powołania kolejnego kręgu Domowego Kościoła. Zapraszamy kolejne małżeństwa. Kontakt i wszelkie informację u ks. Mariusza.