"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: czwartek, 20 czerwca 2024 r.
Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała

Wydobyty z mroku niepamięci - ks. Antoni Łapaj

5 listopad 2022
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceZawsze warto szukać postaci inspirujących, dających dobry przykład. W parafii Skibniew upamiętniono ks. Antoniego Łapaja, który był przykładem człowieka oddanego Bogu, ludziom i Kościołowi.

U progu uroczystości Wszystkich Świętych i mocno powiązanego z nią w tradycji polskiej dnia zadusznego, w tym szczególnym czasie gdzie naszej modlitwie towarzyszy pamięć o zmarłych, parafia w Skibniewie oddała hołd swojemu proboszczowi – ks. Antoniemu Łapajowi. Odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski kapłan, doczekał się należnego szacunku i uhonorowania za swoje bohaterskie i pełne oddania drugiemu człowiekowi i Bogu życie.

Podniosła uroczystość zgromadziła przedstawicieli władz państwowych, samorządowych jak i samych parafian. Na zaproszenie ks. kan. Dra Krzysztofa Malinowskiego- miejscowego proboszcza, bez którego osobistego zaangażowania i wysiłku nie było by tego aktu sprawiedliwości dziejowej, odpowiedzieli również licznie zgromadzeni kapłani, pochodzący ze skibniewskiej parafii, na co dzień pracujący w parafiach diecezji drohiczyńskiej i siedleckiej.

Sama uroczystość odbyła się 29 października 2022r. w Skibniewie. O godzinie 11.00 uczestnicy oraz poczty sztandarowe zgromadzili się na parafialnym cmentarzu, aby pomodlić się i złożyć kwiaty przy grobie bohaterskiego księdza Antoniego. Następnie w uroczystym przemarszu skierowano się w stronę kościoła parafialnego. Tam na zgromadzonych czekał program artystyczny przygotowany i zaprezentowany przez chór kameralny KOE z Sokołowa Podlaskiego. Po nim pan Minister Jan Józef Kasprzyk wręczył odznaczenie państwowe na ręce biskupa drohiczyńskiego Piotra Sawczuka. Do zebranych w kościele swoje słowo skierował pan minister jak również obecny wójt gminy Sokołów Podlaski Janusz Kur i starosta sokołowski Elżbieta Sadowska. Po zakończeniu programu artystycznego i ceremonii przekazania odznaczenia, ksiądz biskup wraz z kapłanami sprawował Mszę Świętą w intencji Ojczyzny.  W swoim słowie skierowanym do zebranych podkreślił wagę uroczystości i wysiłek, dzięki któremu lokalna społeczność mogła spojrzeć na kapłana, który został „wydobyty z niepamięci mroku i ustawiony w szeregu bohaterów narodowych i mężnych duszpasterzy”. Przytaczając najważniejsze fakty z życia gorliwego kapłana, podkreślił jego miłość do Boga, Ojczyzny i człowieka. Zaraz po maturze wstępuje do seminarium duchownego w Kielcach by za chwilę opuścić jego mury i walczyć w obronie Ojczyzny zagrożonej nawałą bolszewicką. Po zwycięstwie Polski młody Antoni wraca na ścieżkę powołania kapłańskiego i rozpoczyna studia w seminarium w Janowie Podlaskim. Przez parę lat pracuje jako wikariusz, by ostatecznie w 1932r. objąć samodzielnie placówkę duszpasterską w Skibniewie. Na 20 lat duszpasterzowania kapłana, które przypadały w tragicznym czasie wojny światowej, w historii zapisało się jego wielkie serce i odwaga, gdy udzielił na plebanii schronienia dwóm rodzinom których domy spłonęły w pożarze Skibniewa. Ponadto organizował na terenie parafii pomoc sprowadzanym z Warszawy sierotom, nie dopuścił do konfiskaty dzwonu kościelnego czy wysadzenia świątyni. Ostatecznie pokazał swoją miłość do ludzi i Boga, gdy był gotów umrzeć razem z grupą 53 osób skazanych na rozstrzelanie za rzekomą akcje partyzancką przeciwko okupantowi. Ksiądz Antoni gdy dowiedział się, że jego parafianie mogą zginąć – zaczął przekonywać Niemców że to zwykli rolnicy, a gdy to nie skutkowało- stanął w rzędzie razem z nimi. Ten argument przekonał oficerów, którzy zrezygnowali z pacyfikacji, a niektórych z mieszkańców wysłali na przymusowe roboty. Wszyscy zesłani wrócili do domów.

Na zakończenie Mszy św. pasterz diecezji poświęcił umieszczoną wcześniej w kościele tablicę pamiątkową poświęconą księdzu Antoniemu Łapajowi. Słowa wdzięczności w kierunku księdza proboszcza skierowali przedstawiciele parafian. Uroczystość pobudziła w parafianach wdzięczność za posługę kapłana co widać w zainteresowaniu jego osobą, odznaczeniem które zostało przyznane i pamięci towarzyszącej w sercach wielu starszych mieszkańców.

tekst – ks. Michał Siduniak

 

GALERIA

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011