"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: czwartek, 20 czerwca 2024 r.
Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała

Apel Biskupa Drohiczyńskiego w związku z inwazją rosyjską na Ukrainę

26 luty 2022
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceWielebni Duszpasterze, Kochani Diecezjanie!

Wielebni Duszpasterze,
Kochani Diecezjanie,

W odpowiedzi na dramat rozgrywający się na Ukrainie, gdzie z rąk rosyjskich agresorów giną niewinni ludzie, przyłączam się do apelu Ojca świętego Franciszka, aby Środa Popielcowa była w tym roku przeżywana jako szczególny dzień postu i modlitwy w intencji pokoju oraz ludzkiej i chrześcijańskiej solidarności z Ukraińcami. Jeśli nie stoją na przeszkodzie względy zdrowotne, to bardzo pożądanym i cennym darem byłby nasz post o chlebie i wodzie również w inne dni Wielkiego Postu (np. w każdy piątek).

Proszę też o pozytywną odpowiedź na apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, aby w najbliższą niedzielę (27 lutego br.) i w Środę Popielcową (2 marca br.) zebrać ofiary do puszek przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy i ewentualnie inną pomoc humanitarną świadczoną poszkodowanym w wyniku tej zbrojnej napaści. Niech zebrane pieniądze zostaną następnie przelane na konto Caritas diecezji drohiczyńskiej: 71 8063 0001 0100 0110 0436 0004, z dopiskiem „Ukraina”.

Ponadto zarządzam, aby w kościołach i kaplicach diecezji drohiczyńskiej każdego dnia, do odwołania, po Mszach świętych śpiewać SUPLIKACJE i odmawiać dziesiątkę różańca w intencji pokoju. Zachęcam też, by – w miarę możliwości – w najbliższą niedzielę odprawić Mszę świętą z formularza o zachowanie pokoju i sprawiedliwości (MR 148’’). Proszę o stworzenie przestrzeni cichej modlitwy przed Najświętszym Sakramentem, Który niech będzie wystawiony w kościołach przynajmniej przez 1-2 godz. w niedziele. Liczę na to, że pokorna i ufna modlitwa popłynie z domów zakonnych, wspólnot i ruchów kościelnych, a także z naszych rodzin.

Nie wiemy jak sytuacja będzie kształtowała się w najbliższym czasie, ale zapewne z Ukrainy napłynie do Polski dużo uchodźców. Należy się im nasza pomoc. Apeluję, abyśmy wsparli wysiłki polskich władz państwowych oraz samorządowych i jako wspólnota uczniów Chrystusa okazali im serce, a także – jeśli istnieją po temu warunki – otworzyli przed nimi drzwi naszych domów. Proszę o zastanowienie się nad możliwością przyjęcia na jakiś czas wojennych uchodźców z Ukrainy, zarówno w budynkach zarządzanych przez instytucje kościelne, jak i u osób prywatnych.

Błagając Pana Boga o łaskę pokoju, z serca wszystkim Wam błogosławię

                                                                                   + Piotr Sawczuk
Biskup Drohiczyński

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011