"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: poniedziałek, 22 lipca 2024 r.
Imieniny: Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Pamiętajmy o zmarłych

1 listopad 2021
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceKiedy zyskać odpust? Kiedy wypominki?

W Uroczystość Wszystkich Świętych oraz w Dniu Zadusznym możemy uzyskać odpust zupełny, czyli całkowite darowanie kar dla dusz w czyśćcu cierpiących. Odpust ten jest możliwy do uzyskania za modlitewne nawiedzenie cmentarza i można go ofiarować każdorazowo za jednego zmarłego. Ponadto w dniach od 1 do 8 listopada możemy codziennie uzyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza. Dekretem Penitencjarii Apostolskiej wydanym na polecenie Ojca Świętego możliwość uzyskania odpustu za zmarłych została przedłużona na dni miesiąca listopada. Dla pożytku wiernych może być przeniesiony na inne osiem dni listopada. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone.

Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na zakazy gromadzenia się licznych wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko łącząc się duchowo z tymi wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte, oraz wykluczając wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mając intencję kiedy to tylko będzie możliwe spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny (na przykład jutrznię i nieszpory z oficjum Liturgii godzin za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia i inne modlitwy za zmarłych bliskich ich sercu), albo jeśli podejmą medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych, lub też jeśli wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swego życia

Warunki uzyskania odpustu zupełnego przy nawiedzeniu cmentarza i odmówieniu modlitwy za zmarłych:

1. Wzbudzić intencję otrzymania odpustu.
2. Być w stanie łaski uświęcającej (bez grzechu ciężkiego, być po niedawnej spowiedzi).
3. Wyzbyć się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu (wolność od nałogów).
4. Przyjąć w tym dniu Komunię Świętą (jest to możliwe podczas Mszy Świętej).
5. Odnowić naszą jedność ze wspólnotą Kościoła poprzez odmówienie „Ojcze nasz…” i „Wierzę w Boga…” oraz modlitwę w intencjach Ojca Świętego (modlimy się nie tylko za Papieża, ale przede wszystkim w tych intencjach, które on poleca Bogu podczas swojej codziennej modlitwy).

 

W oktawie Wszystkich Świętych czytamy wypominki i odmawiamy jedną część różańca po Mszy Świętej o godz. 17.00, a potem do końca miesiąca czytamy wypominki i odmawiamy 1 dziesiątkę różańca po Mszy św. wieczornej. Co miesiąc będą sprawowane Msze św. za zmarłych polecanych w wypominkach. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

ks. Zbigniew Niemyjski

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011