"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: sobota, 2 grudnia 2023 r.
Imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny

I Komunia

30 maj 2021
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceW niedzielę 23 i 30 maja 2021 r. odbyła się I Komunia Święta dzieci z naszej parafii.

Pan Jezus już się zbliża,
już puka do mych drzwi,
Pobiegnę Go przywitać,
z radości serce drży.

O szczęście niepojęte,
Bóg sam odwiedza mnie.
O Jezu, wspomóż łaską,
bym godnie przyjął Cię.

Nie jestem godzien Panie,
byś w sercu moim był,
Tyś Królem wszego świata,
a jam jest marny pył.

O szczęście…

      Rodzice i dzieci długo przygotowywały się na tę uroczystość, ale przyjęcie Pana Jezusa do serca odpłaciło z nawiązką ten błogosławiony trud. W sobotę, 22 i 29 maja o godz. 10.00 odbyła się spowiedź dla dzieci Pierwszokomunijnych, rodziców, rodzeństwa i pozostałych osób z rodziny. Z racji na zagrożenie koronawirusem, uroczystość została podzielona na trzy tury – pierwsza i druga grupa brała udział w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego we Mszy Świętej o godzinie 10.00 (Szkoła Podstawowa Nr  1 i 3), a druga o 12.00 (Szkoła  Podstawowa Nr 2, 4 i Czyże). Natomiast 30 maja w Uroczystość Najświętszej Trójcy o godz. 12.00 odbyła się trzecia tura Komunii Świętej. (Szkoła Podstawowa Nr 2, 4 i Dubiny).

      Ojciec Święty Jan Paweł II mówił, że człowiek nie może żyć bez miłości. Bóg Ojciec powołał nas właśnie do niej i wlał w naszą duszę pragnienie, aby kochać i być kochanym. W każdej rodzinie dzieci i rodzice pragną miłości.

   Źródłem i szczytem tej miłości jest Eucharystia. Msza święta jest ucztą dzieci Bożych - Kościoła.

       Przed Mszą świętą w kościele odbył się obrzęd pokropienia wodą święconą i błogosławieństwo dzieci przez rodziców czyniących znak krzyża na ich czołach. Dzieci podziękowali rodzicom za dar życia i wiary oraz wychowanie i opiekę. Msze Święte Pierwszokomunijne sprawował ks. Zbigniew Niemyjski, proboszcz Parafii, który w kazaniu zaznaczył istotę Eucharystii oraz potrzebę przygotowania do Jej właściwego przeżywania. Po kazaniu odbył się obrzęd odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych przez dzieci Pierwszokomunijne oraz złożenie postanowień i przyrzeczeń.. Dzieci przed przyjęciem po raz pierwszy Komunii Świętej zwróciły się z prośbą do Pana Jezusa, aby przyszedł do ich serc. Po przyjęciu Ciała Chrystusa zapanowała radość w sercach dzieci. Potem były podziękowania Panu Jezusowi, kapłanom i katechetom, rodzicom, chrzestnym, dziadkom, Panu Organiście Kondratowi i Panu Kościelnemu Kazimierzowi Smośnie.

     Po tym wydarzeniu dzieci wraz z obecną rodziną zostali zaproszeni do uczestnictwa w białym tygodniu na wieczornych Mszach Świętych wraz z kazaniami skierowanymi do dzieci. I Komunia Święta to wspaniały początek świadomej i pełnej miłości relacji z Panem Jezusem już na zawsze.

      Na koniec każdej Mszy świętej Pierwszokomunijnej ks. proboszcz podziękował:

- rodzicom dzieci Pierwszokomunijnych za dar dla Parafii nagłośnienie przenośne, sprzątnięcie, kwiaty i dekorację kościoła;

- piekarni Podolszyńskich za chlebki dla dzieci Pierwszokomunijnych;

- za przygotowanie dzieci do Pierwszej Komunii Świętej:                 

· Ks. Prefektowi Mariuszowi Woltańskiemu;

· pozostałym katechetom: Paniom: Barbarze Sosnowskiej i Jolancie Krzyckiej oraz Panu   Bogusławowi  Wójcikowi;

· Panu Organiście Kondratowi za uświetnienie uroczystości;

· Panu Kościelnemu Kazimierzowi za przygotowanie kościoła.

      Na zakończenie uroczystości Pierwszokomunijnej zostało zrobione wspólne zdjęcie grupowe, a potem zdjęcia indywidualne każdego dziecka z rodzicami, chrzestnymi, rodzeństwem, dziadkami i zaproszonymi gośćmi. Potem były życzenia i prezenty od bliskich osób oraz uroczysty obiad pierwszokomunijny.

 

                                     „Chcę byś w moim sercu Panie Jezu gościł,

                                      prowadząc mnie drogą wiary i miłości.

                                      Powierzam Ci Panie całe życie moje,

                                      bo odtąd me serce będzie zawsze Twoje”.

 

                                                                                            tekst: ks. Mariusz Woltański  

zdjęcie: Zbigniew Dzwonkowski

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011