"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: poniedziałek, 26 luty 2024 r.
Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława

100 Rocznica Cudu nad Wisłą

15 sierpierń 2020
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceTegoroczna Uroczystość Wniebowzięcia NMP to szczególny czas dla Kościoła i Polski. Prawda o Wniebowzięciu NMP stanowi dogmat naszej wiary.

Od początku Kościół Rzymskokatolicki był przekonany, że Jezus Chrystus nie pozostawił Ciała swojej Matki na ziemi, lecz je uwielbił i zabrał do nieba.

   100 lat temu, 15 sierpnia  wydarzył się Cud nad Wisłą, gdzie dzięki wstawiennictwu Matki Bożej Łaskawej, nawała bolszewicka została powstrzymana.

Bitwa Warszawska jest zaliczana do jednej z decydujących bitew w dziejach świata, o  dużym znaczeniu dla Europy i Polski. Dzięki zwycięstwu została postawiona tama ekspansji bolszewizmu na zachód.

    Również dla Hajnówki jest to szczególny dzień pamięci. Na terenie miasta na osiedlu Międzytory znajduje się Cmentarz Żołnierzy Polskich, którzy zginęli w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. według  mieszkańców zostali tam również pochowani żołnierze walczący prawdopodobnie w I wojnie światowej.

   Ludność upamiętniła to wydarzenie kilkumetrowym drewnianym krzyżem, pod którym ustawiano  świece i kwiaty. Jednak na początku 1940 r. zdewastowano mogiłę i zrąbano krzyż, a później zrobiono tam wysypisko śmieci.

   W 1991 r. parafianie wraz z ks. kan. Alfonsem Trochimiakiem, ówczesnym proboszczem usypali symboliczną mogiłę, postawili metalowy krzyż nagrobny i ogrodzili mogiłę drewnianym płotem. Na krzyżu znajdował się napis: „W hołdzie Żołnierzom Polskim poległym w czasie pierwszej wojny światowej 1914-1929”.

   W 2007 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. kan. Józefa Poskrobko i osób zaangażowanych w obronę tego miejsca, powstał społeczny Komitet Budowy Pomnika. W 2010 r. wykonano ponad 6 metrowy, metalowy krzyż oraz odlewy żeliwne tablicy – epitafium i orła. Na tablicy widnieje napis:

                                     „CHWAŁA POLEGŁYM

                                        WOLNOŚĆ ŻYWYM

                                    NIE POJDZIE NA MARNE

                                          PRZELANA KREW

                                     NA STRAŻY STANIEMY

                                                 MOGIŁY”

Uroczyste otwarcie i poświęcenie Krzyża – Pomnika odbyło się 15 sierpnia 2014 r.     

    15 sierpnia  przypada Wniebowzięcie Najświętszej Mari Panny inaczej Matki Boskiej Zielnej oraz święto Wojska Polskiego – święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Te święta zawsze były ważne dla nas Polaków. Społeczność hajnowska spotyka się co roku przy mogile Żołnierzy Wojska Polskiego z 1920 r., by oddać hołd poległym, walczącym o wolność państwa polskiego. O godzinie 11.00 na Międzytorach odbyły się uroczystości religijno - patriotyczne. Obchody rozpoczął przemarsz pocztów sztandarowych, hajnowskiej orkiestry dętej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Hajnówce  i wszystkich zgromadzonych gości pod pomnik przy ul. Łagodniej. Na uroczystości przybyło wielu zaproszonych gości: samorządowcy, służby mundurowe, mieszkańcy Hajnówki oraz goście. Po  odegraniu hymnu państwowego przez Orkiestrę w imieniu Burmistrza Miasta  Hajnówki i Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce, przybyłych gości powitał i pozdrowił ks. prał. Zbigniew Niemyjski, proboszcz i dziekan hajnowski. Po powitaniu  przybyłych gości była sprawowana uroczysta Msza Święta polowa pod przewodnictwem Ks. Bpa Antoniego Pacyfika Dydycza – wieloletniego Pasterza    naszej diecezji. Udział w modlitwie za poległych wzięli kapłani kościoła katolickiego i cerkwi prawosławnej oraz ich wierni. Biskup Senior w homilii podkreślił, że „nie można zapomnieć o ofierze tych, którzy walczyli za naszą Ojczyznę. Zachęcił do budowania coraz to piękniejszej Ojczyzny, bliższej dla każdego z nas. Jednocześnie ukazał  piękny przykład ks. Ignacego Skorupki, który zginął wraz żołnierzami polskimi w walce z bolszewikami”. Pod koniec Mszy Świętej Ks. Biskup pobłogosławił i poświecił zioła, kwiaty i zboże.

Honorową Wartę przy Krzyżu Mogile wystawiła 1 Podlaska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej 14 Batalionu Lekkiej Piechoty, a także poczty Sztandarowe Komendy Powiatowej Policji i Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej  w Hajnówce, które uświetniły uroczystości.

   Po zakończonej Mszy świętej przemówił Wiceburmistrz Miasta Hajnówka Pan   Ireneusz Kendyś, który nawiązał do uroczystości Wniebowzięcia NMP i Bitwy Warszawskiej. W swoim przemówieniu podkreślił: „…Święto Wojska Polskiego to okazja do refleksji nad rolą wojska i żołnierzy w wolnej Polsce, ale również do podziękowania tym, którzy obecnie pełnią żołnierską służbę, za codzienną pracę na rzecz zapewnienia nam bezpieczeństwa i gotowość do obrony Ojczyzny. Dzisiejsze uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego przypominają nam o takich wartościach jak odwaga, honor, poświęcenie…”. Pan Burmistrz podziękował wszystkim za przybycie na uroczystości.

   Symboliczną cześć i pamięć ofiarom wojny polsko-bolszewickiej oddały delegacje składające wieńce i zapalone znicze: Powiatu Hajnowskiego, Urzędu Miasta i Gminy Hajnówka, Pana Dariusza Łuczaka, generała brygady, służb mundurowych, Powiatowej Komendy Policji i Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce, Aresztu Śledczego w Hajnówce, Nadleśnictwa Hajnówka, 2 Regionalnej Bazy Logistycznej Skład Hajnówka, 1 Podlaskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej 14 Batalionu Lekkiej Piechoty, Akcji Katolickiej z obu Parafii Hajnowskich oraz instytucji i zakładów działających w mieście i powiecie.                              

    Jednym z punktów programu był koncert w wykonaniu orkiestry dętej Ochotniczej Straży Pożarnej przy OSP Hajnówka. Natomiast po wieczornej Mszy Św. o godz. 18.45 w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce wierni mogli wysłuchać Koncertu Patriotycznego Duetu Gitarowego pt. ,,Dla mnie Polska to znaczy…" z okazji 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej nazywanej Cudem nad Wisłą. Na gitarach zagrali: Zbigniew Budzyński i Jarosław Kowalski, natomiast wokalistą była Jolanta Wachowicz. Natomiast w dniu 22 sierpnia w Hajnówce w amfiteatrze odbędzie się Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego poświęconej 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej.

   Dzięki TV Kablowej Hajnówka wielu mieszkańców naszego miasta i Bielska Podlaskiego mogło obejrzeć relację z tych uroczystości. Tegoroczne obchody były nieco skromniejsze niż zazwyczaj, ze  względy na stan pandemii Covid- 19. Wierzymy i mamy nadzieję, że za rok spotkamy się w większym gronie, a także z pokazami sprzętu wojskowego oraz  tradycyjną grochówką i bigosem wojskowym.

GALERIA

tekst: ks. Mariusz Woltański i al. Daniel Konik

zdjęcia: Zbigniew Dzwonkowski

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011