Od początku Kościół Rzymskokatolicki był przekonany, że Jezus Chrystus nie pozostawił Ciała swojej Matki na ziemi, lecz je uwielbił i zabrał do nieba.
100 lat temu, 15 sierpnia wydarzył się Cud nad Wisłą, gdzie dzięki wstawiennictwu Matki Bożej Łaskawej, nawała bolszewicka została powstrzymana.
Bitwa Warszawska jest zaliczana do jednej z decydujących bitew w dziejach świata, o dużym znaczeniu dla Europy i Polski. Dzięki zwycięstwu została postawiona tama ekspansji bolszewizmu na zachód.
Również dla Hajnówki jest to szczególny dzień pamięci. Na terenie miasta na osiedlu Międzytory znajduje się Cmentarz Żołnierzy Polskich, którzy zginęli w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. według mieszkańców zostali tam również pochowani żołnierze walczący prawdopodobnie w I wojnie światowej.
Ludność upamiętniła to wydarzenie kilkumetrowym drewnianym krzyżem, pod którym ustawiano świece i kwiaty. Jednak na początku 1940 r. zdewastowano mogiłę i zrąbano krzyż, a później zrobiono tam wysypisko śmieci.
W 1991 r. parafianie wraz z ks. kan. Alfonsem Trochimiakiem, ówczesnym proboszczem usypali symboliczną mogiłę, postawili metalowy krzyż nagrobny i ogrodzili mogiłę drewnianym płotem. Na krzyżu znajdował się napis: „W hołdzie Żołnierzom Polskim poległym w czasie pierwszej wojny światowej 1914-1929”.
W 2007 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. kan. Józefa Poskrobko i osób zaangażowanych w obronę tego miejsca, powstał społeczny Komitet Budowy Pomnika. W 2010 r. wykonano ponad 6 metrowy, metalowy krzyż oraz odlewy żeliwne tablicy – epitafium i orła. Na tablicy widnieje napis:
„CHWAŁA POLEGŁYM
WOLNOŚĆ ŻYWYM
NIE POJDZIE NA MARNE
PRZELANA KREW
NA STRAŻY STANIEMY
MOGIŁY”
Uroczyste otwarcie i poświęcenie Krzyża – Pomnika odbyło się 15 sierpnia 2014 r.
15 sierpnia przypada Wniebowzięcie Najświętszej Mari Panny inaczej Matki Boskiej Zielnej oraz święto Wojska Polskiego – święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Te święta zawsze były ważne dla nas Polaków. Społeczność hajnowska spotyka się co roku przy mogile Żołnierzy Wojska Polskiego z 1920 r., by oddać hołd poległym, walczącym o wolność państwa polskiego. O godzinie 11.00 na Międzytorach odbyły się uroczystości religijno - patriotyczne. Obchody rozpoczął przemarsz pocztów sztandarowych, hajnowskiej orkiestry dętej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Hajnówce i wszystkich zgromadzonych gości pod pomnik przy ul. Łagodniej. Na uroczystości przybyło wielu zaproszonych gości: samorządowcy, służby mundurowe, mieszkańcy Hajnówki oraz goście. Po odegraniu hymnu państwowego przez Orkiestrę w imieniu Burmistrza Miasta Hajnówki i Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce, przybyłych gości powitał i pozdrowił ks. prał. Zbigniew Niemyjski, proboszcz i dziekan hajnowski. Po powitaniu przybyłych gości była sprawowana uroczysta Msza Święta polowa pod przewodnictwem Ks. Bpa Antoniego Pacyfika Dydycza – wieloletniego Pasterza naszej diecezji. Udział w modlitwie za poległych wzięli kapłani kościoła katolickiego i cerkwi prawosławnej oraz ich wierni. Biskup Senior w homilii podkreślił, że „nie można zapomnieć o ofierze tych, którzy walczyli za naszą Ojczyznę. Zachęcił do budowania coraz to piękniejszej Ojczyzny, bliższej dla każdego z nas. Jednocześnie ukazał piękny przykład ks. Ignacego Skorupki, który zginął wraz żołnierzami polskimi w walce z bolszewikami”. Pod koniec Mszy Świętej Ks. Biskup pobłogosławił i poświecił zioła, kwiaty i zboże.
Honorową Wartę przy Krzyżu Mogile wystawiła 1 Podlaska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej 14 Batalionu Lekkiej Piechoty, a także poczty Sztandarowe Komendy Powiatowej Policji i Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce, które uświetniły uroczystości.
Po zakończonej Mszy świętej przemówił Wiceburmistrz Miasta Hajnówka Pan Ireneusz Kendyś, który nawiązał do uroczystości Wniebowzięcia NMP i Bitwy Warszawskiej. W swoim przemówieniu podkreślił: „…Święto Wojska Polskiego to okazja do refleksji nad rolą wojska i żołnierzy w wolnej Polsce, ale również do podziękowania tym, którzy obecnie pełnią żołnierską służbę, za codzienną pracę na rzecz zapewnienia nam bezpieczeństwa i gotowość do obrony Ojczyzny. Dzisiejsze uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego przypominają nam o takich wartościach jak odwaga, honor, poświęcenie…”. Pan Burmistrz podziękował wszystkim za przybycie na uroczystości.
Symboliczną cześć i pamięć ofiarom wojny polsko-bolszewickiej oddały delegacje składające wieńce i zapalone znicze: Powiatu Hajnowskiego, Urzędu Miasta i Gminy Hajnówka, Pana Dariusza Łuczaka, generała brygady, służb mundurowych, Powiatowej Komendy Policji i Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce, Aresztu Śledczego w Hajnówce, Nadleśnictwa Hajnówka, 2 Regionalnej Bazy Logistycznej Skład Hajnówka, 1 Podlaskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej 14 Batalionu Lekkiej Piechoty, Akcji Katolickiej z obu Parafii Hajnowskich oraz instytucji i zakładów działających w mieście i powiecie.
Jednym z punktów programu był koncert w wykonaniu orkiestry dętej Ochotniczej Straży Pożarnej przy OSP Hajnówka. Natomiast po wieczornej Mszy Św. o godz. 18.45 w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce wierni mogli wysłuchać Koncertu Patriotycznego Duetu Gitarowego pt. ,,Dla mnie Polska to znaczy…" z okazji 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej nazywanej Cudem nad Wisłą. Na gitarach zagrali: Zbigniew Budzyński i Jarosław Kowalski, natomiast wokalistą była Jolanta Wachowicz. Natomiast w dniu 22 sierpnia w Hajnówce w amfiteatrze odbędzie się Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego poświęconej 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej.
Dzięki TV Kablowej Hajnówka wielu mieszkańców naszego miasta i Bielska Podlaskiego mogło obejrzeć relację z tych uroczystości. Tegoroczne obchody były nieco skromniejsze niż zazwyczaj, ze względy na stan pandemii Covid- 19. Wierzymy i mamy nadzieję, że za rok spotkamy się w większym gronie, a także z pokazami sprzętu wojskowego oraz tradycyjną grochówką i bigosem wojskowym.
tekst: ks. Mariusz Woltański i al. Daniel Konik
zdjęcia: Zbigniew Dzwonkowski