"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: poniedziałek, 4 grudnia 2023 r.
Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana

Triduum Paschalne 2020

11 kwiecień 2020
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceLiturgia Triduum Paschalnego przypomina o męce, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa.

Liturgia Świętego Triduum Paschalnego jest jedną całością. Rozpoczyna się znakiem krzyża podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej, a kończy się błogosławieństwem po zakończonej Wigilii Paschalnej słowami: „Idźcie w pokoju Chrystusa. Alleluja, alleluja!”

Wielki Czwartek - Msza Wieczerzy Pańskiej, przypomina ustanowienie sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Tego dnia śpiew Chwała na wysokości Bogu jest zaintonowany po przerwie wielkopostnej. Dzwonią wtedy wszystkie dzwonki, a następnie milkną do Wigilii Paschalnej. Normalnie po zakończonej Mszy świętej jest przeniesieni do ciemnicy - miejsca, które przypomina pojmanie i przetrzymywanie Jezusa. Na koniec odsłania się ołtarz, zabierając obrus, kolejny symbol opuszczenia Jezusa przez uczniów i odarcie z szat.

Wielki Piątek - Liturgia Męki Pańskiej, dzień kiedy nie odprawia się Mszy świętej. Odczytuję się wtedy opis Męki Chrystusa  wg św. Jana. Wykonuję się również rozbudowaną śpiewaną modlitwę powszechną - 10 wezwań (w tym roku wyjątkowo było jedenaste z racji na pandemię koronawirusa). Zwykle również następuję ukazanie krzyża i adoracja. Ostatnim obrzędem jest przeniesieni e Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego.

Wielka Sobota - dzień adoracji przy Grobie Pańskim. W tym roku nie świeciło się pokarmów w kościele, jak to miało miejsce w zwyczaju lat poprzednich. Z racji na zaistniałą sytuację pokarmy błogosławiono w domach przed śniadaniem wielkanocnym.

Wigilia Paschalna - najbardziej uroczysta Liturgia. Wniesienie zapalonego Paschału, który jest symbolem Chrystusa, powinno być w ciemności. Dopiero z za trzecim razem, gdy kapłan zaintonuje Światło Chrystusa, zapala się światło w kościele. Następnie intonuję się uroczysty śpiew Exultet , czyta czytania ze Starego i Nowego Testamentu (Liturgia Słowa). Śpiew Chwała na wysokości Bogu znów jest przy dźwięku dzwonków. Tego dnia śpiewa się wyczekiwane,  uroczyste Alleluja. Kolejną częścią jest Liturgia chrzcielna (min. odnowie przyrzeczeń chrzcielnych). Liturgia Eucharystyczna również jest rozbudowana. Zaleca się korzystać z Kanonu, czyli Pierwszej Modlitwy Eucharystycznej. Liturgia Wigilii Paschalnej kończy się błogosławieństwem słowami: „Idźcie w pokoju Chrystusa. Alleluja, alleluja!”

 

Wielki Czwartek - zdjęcia: TUTAJ

Wielki Piątek - zdjęcia TUTAJ

Wigilia Paschalna - zdjęcia TUTAJ

Grób Pański - zdjęcia TUTAJ

 

tekst: ks. Mariusz Woltański

zdjęcia: Bogdan Kwalczyk, Konrad Śledź

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011