"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: niedziela, 3 grudnia 2023 r.
Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery

Święto Ofiarowania Pańskiego

2 luty 2020
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceW Tradycji Kościoła Rzymskokatolickiego dnia 02 lutego obchodzimy Święto Ofiarowania Pańskiego, nazwane również dniem Matki Bożej Gromnicznej.

Święto jest związane z tradycją biblijną. Pierworodny syn był uznawany za własność Boga. Po niewoli egipskiej Izraelici chcąc się odwdzięczyć Bogu za uratowanie z ręki faraona, pierwszego syna ofiarowywali Bogu. Czterdziestego dnia po narodzeniu zanoszono dziecko do świątyni, składano kapłanowi i wykupywano za symboliczna opłatę 5 syklów. Z ofiarowaniem syna była również związana ceremonia oczyszczenia matki dziecka.

Tego dnia również towarzyszy procesja ze świecami. Tradycyjnie dzień ten nazwany jest Matki Bożej Gromnicznej. Ewangelia podaje nam, że Symeon wziął na ręce małego Jezusa i wypowiedział słowa: „Światłość na oświecenie pogan i chwałę Izraela” (Łk 2, 32). W tradycji polskiej święcono wtedy gromnice, aby stawiać je zapalone w momentach niebezpiecznych: burze, nawałnice, aby Matkę Najświętszą prosić o pomoc.  Tego dnia kończono w Polsce śpiewać kolędy.

Od 1997 r. 2 lutego kościół obchodzi również Dzień Życia Konsekrowanego, który wprowadził św. Jan Paweł II. Dlatego tego dnia w sposób szczególny pamiętaliśmy w modlitwie o Siostrach Misjonarkach Świętej Rodziny i Siostrach Klaryskach od Wieczystej Adoracji, które mieszkają na terenie naszej parafii.

GALERIA

teks: ks. Mariusz Woltański

zdjęcia: kl. Daniel Konik

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011