"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: sobota, 2 grudnia 2023 r.
Imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny

35 rocznica zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki

19 październik 2019
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce19 października 1984 r. został porwany i bestialsko zamordowany kapelan „Solidarności"

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 14.09.1947 r. w wsi Okopy (obecnie województwo podlaskie). Był kapelanem środowisk robotniczych, związanych z “Solidarnością”. Zasłynął odprawianiem Mszy świętych za Ojczyznę w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu (Warszawa). Wygłaszał wówczas kazania patriotyczne, w oparciu o nauczanie papieża - św. Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego. Nie bał się publicznie krytykować nadużyć ówczesnej władzy komunistycznej. Zgodnie z głoszoną zasadą “zło dobrem zwyciężaj” – przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu. Sam m.in. po wprowadzeniu stany wojennego wychodził do nich z opłatkiem.

19 października 1984 r. został porwany i brutalnie pobity przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW. Oprawcy wrzucili księdza Jerzego do Wisły (tama koło Włocławka). Został pochowany na placu przed kościołem św. Stanisława Kostki, gdzie był duszpasterzem. W pogrzebie ks. Popiełuszki uczestniczyły setki tysięcy ludzi.

Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. podczas Mszy św. na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny.

W naszej parafii podczas modlitwy różańcowej, skorzystaliśmy z ostatnich rozważań różańcowych ks. Jerzego, które odczytał przed porwaniem w Bydgoszczy, w których wzywał: „Prośmy Chrystusa Pana dźwigającego krzyż, abyśmy w naszym codziennym życiu okazywali męstwo w walce o wartości prawdziwie chrześcijańskie”.

Na koniec, po różańcu przy tablicy upamiętniającej tamte wydarzenia ks. proboszcz odmówił litanię do bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

GALERIA

tekst: ks. Mariusz Woltański

zdjęcia: Konrad Śledź

 

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011