"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: piątek, 8 grudnia 2023 r.
Imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza

III KONCERT MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ 2018

7 sierpierń 2018
W niedzielny wieczór 05 sierpnia br. wysłuchaliśmy Koncertu Muzyki Organowej i Kameralnej w naszym kościele. Na organach grał pan Eninio Cominetti z Włoch, a towarzyszyła mu pani Krystyna Gołaszewska z Białegostoku – grając na flecie.

Po upale, jaki odczuwaliśmy w niedzielę 05 sierpnia br., mogliśmy się ochłodzić słuchając wspaniałego Koncertu Muzyki Organowej i Kameralnej Hajnówka 2018. Pomimo wakacyjnych urlopów, wielu melomanów muzyki organowej z naszego miasta, a także spora grupa gości odpoczywających w Hajnówce i okolicy przybyli na kolejny - III Koncert. Nasz Koncert zaszczycili  swoją obecnością pan Jerzy Sirak wraz z małżonką – Burmistrz Hajnówki i pani Jadwiga Dąbrowska – Wicestarosta Hajnowski. Tym razem przed hajnowską publicznością i licznie przybyłymi gośćmi wystąpiło dwoje muzyków: pani  Krystyna Gołaszewska z Białegostoku – grała na flecie i pan Eninio Cominetti z Włoch – grał na organach, którzy swoim koncertem podbili serca hajnowskich melomanów.

Pan Ennio Cominetti – włoski organista, kompozytor, pedagog, kompozytor. Występował na wielu festiwalach organowych w Europie, Azji, Afryce, USA, Kanadzie i Ameryce Południowej. Nagrał wiele płyt CD dla włoskich i niemieckich firm fonograficznych. Założył zespoły: „Orchestra Camerstica Lombarda” i „Soli Deo Gloria”. Od 1998 roku jest dyrektorem Departamentu Muzyki Kościelnej i profesorem Akademii Sztuk w Rzymie.

Pani dr hab. Krystyna Gołaszewska – absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie Filia w Białymstoku. W Latach 2004 – 2005 prowadziła klasę fletu na Uniwersytecie Muzycznym w Daegu w Korei Południowej, w latach 2006 –  2012 pełniła obowiązki Kierownika Zakładu Instrumentów Dętych, Akordeonu, Perkusji i Gitary. Od 2016 roku jest prodziekanem Wydziału Instrumentalno – Pedagogicznego w Białymstoku, gdzie prowadzi klasę fletu. Naucza też w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku. Dokonała też licznych nagrań  dla rozgłośni Polskiego Radia i Telewizji Białystok. Występowała jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą : Niemcy, Szwajcaria, Rosja, Węgry, Czechy Słowacja, Korea Południowa. Prowadziła też liczne zajęcia w ramach kursów mistrzowskich dla studentów z Polski i z zagranicy.

Muzycy podczas III Koncertu wykonali następujące utwory:

  • G. F. Handel – Sonata F- dur – organy i flet
  • J. Podbielski  – Praeludium in d- moll – organy
  • F. Mendelssohn-Bartholdy – Passacaglia c – moll – organy
  • E. Cominetti – Dialogo amooso – organy i flet
  • M. Surzyński – Archanioł Boży – organy
  • C. Frank – Chorał a-moll – organy
  • B. Galuppi – Sonata in d-moll (andante, allegro, largo, alellegro spiritoso) – organy i flet

Jak zwykle wspaniała publiczność obecna na koncercie gromkimi brawami i owacjami na stojąco dziękowała artystom za wspaniałą muzykę, a także za przeżycia artystyczne, jakich doznała podczas tego koncertu. Gospodarz miejsca ks. kan. Józef Poskrobko – proboszcz hajnowskiej Fary, gdzie odbywają się koncerty podziękował artystom – muzykom za wspaniały Koncert, a także swoją wdzięczność wyraził publiczności za licznie przybycie, zaś włodarzom miasta i powiatu podziękował za wypróbowaną współpracę i pomoc nad przygotowaniem kolejnej XXI Edycji Koncertów Muzyki Kameralnej i Organowej w Hajnówce.  Artyści na prośbę publiczności wspólnie wykonali jeszcze jeden utwór na bis, grając na organach i flecie.

Ostatni - IV nasz Koncert w ramach Podlaskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej Hajnówka 2018  już 19 sierpnia br. o godz. 1245 (UWAGA – ZMIANA GODZ. ZE WZGLĘDU NA KONCERT ZESPOŁU ARTYSTYCZNEGO WOJSKA POLSKIEGO, KTÓRY ODBĘDZIE SIĘ W AFITETRZE MIESKIM O GODZ. 1700) . Wystąpią wtedy przed hajnowską publicznością : p. Józef Kotowicz z Białegostoku – organy  i  zespół instrumentalny „Trio – Sonata” z Rosji.  

ZAPRASZAMY NA OSTANI W TYM SEZONIE NASZ KONCERT.

 

GALERIA.

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011