"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: poniedziałek, 26 luty 2024 r.
Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława

IV – Ostatni Koncert Muzyki Organowej i Kameralnej – Hajnówka 2017

21 sierpierń 2017
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceW niedzielę 20 sierpnia br odbył się czwarty i zarazem ostatni w ramach XX edycji Koncert Muzyki Organowej i Kameralnej Hajnówka 2017.

Koncerty w hajnowskim kościele odbywają się od 1997 roku Wszystko to za sprawą pasjonatów, którzy powołali Hajnowską Fundację Muzyki Organowej i Kameralnej. Inicjatorem tego dzieła był śp. ks. prał. Marian Świerszczyńskim. Niespotykane nigdzie w Polsce północno-wschodniej prócz Hajnówki 28–ośmio głosowe organy, zbudowane na przełomie XIX i XX wieku przez firmę Schlag und Sohone, które Parafia zakupiła w 1976 roku umożliwiły organizowanie profesjonalnych koncertów w naszym mieście. To już szesnasty sezon koncertów w Hajnówce. Tu przez 20 sezonów, które już minęły, mogliśmy słuchać i podziwiać muzyków-wykonawców z różnych stron świata : z USA, Kanady, Niemiec, Szwecji, Danii, Korei, Finlandii, Belgii i innych krajów oraz wielu wspaniałych wykonawców z Polski.

         Podczas ostatniego Koncertu wystąpili przed licznie zgromadzoną w kościele publicznością pan Józef Kotowicz, który grał na organach – z Białegostoku  i razem z nim wystąpiła pani Asta Kriksciunaite śpiewając przepięknym sopranem – Litwy.

Pan  dr hab. Józef Kotowicz - znany białostocki muzyk, wykładowca i pedagog  w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku w zakresie gry na organach i improwizacji organowej. Jako doktor habilitowany jest  adiunktem na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie – Wydział w Białymstoku. Pełni także funkcję Prezesa Białostockiego Stowarzyszenia Musica Sacra i jest Kierownikiem artystycznym Katedralnych Koncertów Organowych w Białymstoku. Jest też Dyrektorowi i zarazem Koordynatorowi Podlaskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej. W swoim dorobku artystycznym ma udział w wielu festiwalach i koncertach w kraju i za granicą min. w Szwecji, Danii, Finlandii, Norwegii, Niemczech, Włoszech, Litwie, Białorusi i USA. Ma też w swoim dorobku artystycznym nagrane płyty CD.

Pani Asta Kriksciunaite – słynna litewska sopranistka, od dwóch dekad wiodąca artystka w dziedzinie muzyki klasycznej na Litwie. Po ukończeniu studiów w litewskiej Akademii Muzycznej i Teatralnej rozpoczęła karierę w Teatrze Muzycznym w Kłajpedzie. Potem swoje umiejętności doskonaliła w USA. Możliwości jej głosu pozwalają na wykonywanie różnych  gatunków  muzycznych: opery, oratorium, dużych dzieł symfonicznych, muzyki kameralnej oraz kompozycji współczesnych. Solistka ma w swoim dorobku ponad 80 ról operowych i partii sopranowych oraz ponad 300 dzieł kameralnych. Jako solistka występowała z wieloma orkiestrami symfonicznym i kameralnymi na całym świecie. Wydała wiele płyt audio i wideo ze swoją twórczością. Nagrodzona wieloma muzycznymi nagrodami. Jest profesorem w Litewskiej Akademii Muzycznej i Teatralnej.

Muzycy podczas IV Koncertu wykonali następujące utwory:

J.S. Bach – Quia respexit (Magnifikat) – organy i sopran

J.S. Bach – Mein glaubiges Herze (RWV 68) – organy i sopran

W.A. Mozart – Laudate Dominum (Vesperae solennes de confessore KV 339) – organy i sopran

G. Verdi – Ave Maria – organy i sopran

H. Mulet – Tu es petra et portae – organy

J. Strejc – Aria – organy

Ch. Pardini – Toccata – organy

G. Faure – Pie Jesu (Requiem) – organy i sopran

 G. Faure – En Priere – organy i sopran

A. Piazzolla – Ave Maria – organy i sopran  

Wszystko co piękne trwa krótko i nasza XX edycja PODLASKICH  KONCERTÓW MUZYKI  ORGANOWEJ I KAMERALNEJ HAJNÓWKA  2017 dobiegła końca” –  podsumował tegoroczne Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej ks. kan. Józef Poskrobko - gospodarz miejsca..

Przed państwem w tym sezonie wystąpili następujący muzycy artyści: Enio Cominetti (Włochy) – organy i duet skrzypcowy Piotr Krakowiak i Piotr Przydworski  (Białystok); Joachim Neugart (Niemcy) – organy i Tomasz Kwiatkowski - gitara (Białystok); Radosław Marzec– organy i Renata Marzec - wiolonczela (Bydgoszcz) oraz dzisiejsi wykonawcy: p. Józef Kotowicz, który grał na organach (Białystok)  i p. Asta Kriksciunaite – śpiew sopran (Litwa).

Ks. Józef podziękował wszystkim tegoroczny wykonawcom! „Pozwólcie Państwo” –  mówił dalej ks. Józef,” że podziękuję również tym, którzy musieli włożyć wiele wysiłku, aby nasze Koncerty mogły dojść w tym sezonie do skutku. Tą osobą, która czuwała nad stroną administracyjną przez dziewiętnaście lat była pani Maria Krzyczkowska wiceprezes i sekretarz naszej Hajnowskiej Fundacji oraz członkowie tejże fundacji. Dziękuję za owocną współpracę Dyrektorowi i zarazem Koordynatorowi Podlaskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej p. dr hab. Józefowi Kotowiczowi z Białegostoku. W sposób szczególny dziękuję naszym sponsorom – mianowicie: Urzędowi Miasta Hajnówki na ręce pana Burmistrz Jerzego Siraka, a także Starostwu Powiatowemu w Hajnówce na ręce pani Wicestarosty Jadwigi Dąbrowskiej –  myślę, że nasza współpraca będzie też owocna na tym polu w przyszłym  2018 roku. Dziękuję też bardzo tym wszystkim państu, którzyście przekazali naszej Fundacji 1% od swego podatku”.

         Hajnówka już na stałe wpisała się ze swymi koncertami Muzyki Organowej i Kameralnej do kalendarza kulturalnego naszego regionu i tu, na naszej Podlaskiej i Hajnowskiej Ziemi z pozytywnym skutkiem zaspokaja zainteresowania miłośnikom i koneserom na ten rodzaj muzyki, których z roku na rok przybywa coraz więcej.

         „Proszę Państwa! Pozostało mi jedynie tylko dodać : Do usłyszenia i spotkania z Państwem za rok na naszych Hajnowskich Koncertach Muzyki Organowej i kameralnej! Szczęść Boże! i dobranoc Państwu” – tymi słowami zakończył ks. Proboszcz XX sezon koncertowy w Hajnówce .  

GALERIA.

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011