"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: czwartek, 7 grudnia 2023 r.
Imieniny: Agaty, Dalii, Sobiesława

ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO W HAJNÓWCE.

21 sierpierń 2017
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceObchody Święta Wojska Polskiego w Hajnówce miały dwie części: Uroczystości Religijno – Patriotyczne na Międzytorach - 15.08 br i Koncert Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego w amfiteatrze - 18.08 br.

Część I Obchodów – Uroczystości Liturgiczno – Patriotyczne na Międzytorach.

Obchody Święta Wojska Polskiego w Hajnówce odbyły się 15 sierpnia br przy Pomniku – Krzyżu na Międzytorach. Były to uroczystości religijno – patriotyczne. Rozpoczęły się po godz. 1100 wprowadzeniem do tejże Uroczystości, którego dokonał ks. kan. Józef Poskrobko – proboszcz tutejszej parafii. Przypomniał on historię tego miejsca. Następnie została wprowadzona honorowa warta w składzie której byli dwaj funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Białowieży i dwaj żołnierze z 18 Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku. Po odegraniu i odśpiewaniu hymnu narodowego rozpoczęła się Msza św. sprawowana przez ks. prał. Dr hab. Tadeusz Syczewskiego – Rektora WSD w Drohiczynie i Wikariusza Generalnego Diecezji, który był delegatem na te uroczystości ks. bpa prof. Tadeusza Pikusa Ordynariusza Drohiczyńskiego.

Na początku Mszy św. ks. kan. Józef Poskrobko powitał przybyłych Gości: celebransa Mszy św. ks. Tadeusza Syczewskiego, duchownego siostrzanej Cerkwi Prawosławnej ks. Pawła Strelingowa, księży pracujących w Hajnówce: Ks. Mariusza Rosłona, ks. Mariusza Muchę, ks. Aleksandra Baterii i siostrę organistę Sylwię; przybyłych gości w osobach: pana gen. Policji Ryszarda Siewierskiego i pana gen. ABW Dariusza Łuczaka oraz współgospodarza tych uroczystości pan Jerzego Siraka – Burmistrza Miasta Hajnówki razem z jego zastępcą panem Andrzejem Skiepko i wszystkich Radnych Miasta, pana Starostę Hajnowskiego Mirosława Romaniuka z Radnymi  Powiatu Hajnowskiego,  panów Henryka Łukaszewicza i Mikołaja Janowskiego – Radnych Sejmiku Województwa Podlaskiego, panią Lucynę Smoktunowicz – Wójta Gminy Hajnówka z przewodniczącym Rady panem Jarosławem Kotem i przedstawicieli Radnych tejże Gminy; Służby Mundurowe: Policji, Straży Granicznej, Lasów Państwowych i więziennictwa; przedstawicieli Wojska Polskiego: reprezentację 18 Pułku Rozpoznawczego z Białegostoku, przedstawicieli Regionalnej Bazy Logistycznej Skład Hajnówka i przedstawicieli 14 Batalionu Lekkiej Piechoty z I Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej; poczet sztandarowy z ZSZ w Hajnówce, Orkiestrę Dętą Straży Pożarnej z Hajnówki pod dyrekcja pana Krzysztofa Romaniuka, oraz grupę taneczną Mażoretek, przedstawicieli mediów: TVK Hajnówka  i prasy oraz wszystkich gości i hajnowian przybyłych na tę uroczystość.

Pod koniec Mszy św. Celebrans poświęcił kwiaty, zioła, kłosy zbóż gdyż w tym dniu Kościół Katolicki oddaje cześć Matce Bożej Wniebowziętej.

Po zakończeniu części liturgicznej przed Pomnikiem głos zabrał pan Burmistrz Jerzy Sirak przybliżając dzieje oręż Wojska Polskiego. Następnie odczytano listy od parlamentarzystów PiS pana posłała Jarosława Zielińskiego i pana Ministra Rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. Po oficjalnych wystąpieniach delegacje przedstawiciel samorządów, organizacji i zakładów pracy złożyli przed pomnikiem wiązanki kwiatów i zapalili znicze oddają cześć tym wszystkim żołnierzom, którzy oddali swoje życie w obronie Ojczyzny.

 Gdy dobiegła końca część oficjalna obchodów Święta Wojska Polskiego swój koncert rozpoczęła Orkiestra Straży Pożarnej pod batutą pana Krzysztofa Romaniuka, orkiestrze towarzyszyła   grupa taneczna Mażoretek. Można było też zjeść pyszną zupę grochową z „wkładką” oraz obejrzeć sprzęt wojskowy i Straży Granicznej. Była też możliwość porozmawiać z funkcjonariuszami wojska, obejrzeć sprzęt jaki prezentowało wojsko i zjeść  smaczną grochówkę s „wkładką”.

Wszyscy, którzy w tym dniu przybyli na te uroczystości religijno – patriotyczne wracali do swoich domów zadowoleni – bo było coś dla ducha – modlitwa i dla ciała – wojskowy piknik.

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu tych uroczystości oraz wszystkim, którzy wzięli udział w obchodach Święta Wojska Polskiego organizowanych na Międzytorach.

Część  II Obchodów – Koncert  Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w amfiteatrze.

Po raz trzeci mieszkańcy Hajnówki wysłuchali w amfiteatrze miejskim Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, odbył się w piątek 18 sierpnia br. i był dopełniemem obchodów Dnia Wojska Polskiego w Naszym mieście. Kolejny raz  Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego zaprezentował niepowtarzalny nam spektakl. Licznie przybyła publiczność mieszkańców Hajnówki i okolicy – wszystkie miejsca w amfiteatrze były zajęte – gromkimi brawami nagradzała wspaniałe występy artystów i orkiestry. Miłą niespodzianką było wspólne wystąpienie seniorów związanych z Hajnówką, a którzy kiedyś śpiewali w Reprezentacyjnym Zespole Artystycznym Wojska Polskiego panów: Michała Skiepki i Edwarda Romanowskiego. Po wspaniałym koncercie i śpiewie na bis obecni w amfiteatrze gromkimi brawami i owacjami na stojąco dziękowali za wspaniały koncert, który na długo pozostanie w pamięci słuchaczy.

GALERIA.

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011