"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: sobota, 2 grudnia 2023 r.
Imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny

„RODZINA BOGIEM SILNA” – XI PIKNIK RODZINNY W HAJNÓWCE

23 czerwiec 2017
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceW niedzielne popołudnie 18 czerwca br odbył się XI Piknik Rodzinny pod hasłem : „Rodzina Bogiem silna”. Patronat nad Piknikiem objęli: J. E. Ks. Prof. Tadeusz Pikus – Biskup Drohiczyński i Minister Środowiska – pan Prof. Jan Szyszko.

Po raz XI w amfiteatrze miejskim w Hajnówce, w niedzielne popołudnie 18 czerwca br odbył się Piknik Rodzinny pod hasłem : „Rodzina Bogiem silna”. Patronat nad Piknikiem objęli: J. E. Ks. Prof. Tadeusz Pikus – Biskup Drohiczyński i Minister Środowiska – pan Prof. Jan Szyszko.

Od 11 lat organizatorem imprezy są stowarzyszenia katolickie działające w naszym mieście, a mianowicie: Akcja Katolicka, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Parafialny Zespół Caritas i Hajnowski Dom Kultury. Przyświecają temu  wydarzeniu następując cele: integracja rodziny poprzez wspólne i miłe spędzanie wolnego czas, podkreślenie wielkiej roli rodziny w społeczeństwie oraz promocja wartości chrześcijańskich.

Piknik Rodzinny rozpoczął się o godz. 1400. Uroczystego otwarcia dokonali : ks. kan. Józef Poskrobko  proboszcz Parafii p.w. Podwyższenia Krzyża św. w Hajnówce – główny koordynator przedsięwzięcia i burmistrz miasta pan Jerzy Sirak w obecności władz samorządowych miasta, powiatu i gminy oraz dyrekcji HDK i senatora RP pana Tadeusza Romańczuka. Na początku pikniku zostali także powitani wszyscy zgromadzeni w parku miejskim uczestnicy na czele z ks. prał. Zbigniewem Niemyjskim – proboszczem z Narwi oraz  księża pracujący w obu hajnowskich parafiach na czele z ks. kan. Zygmunt Bronickim – prob. Parafii p.w. Św. Cyryla i Metodego w Hajnówce  i ks. Janem Krasowskim  proboszczem z Kleszczel.

Piknik prowadzili: p. Romuald Kacprzak – prezes Akcji Katolickiej i p. Jolanta Kulpa Krzycka. Prowadzący witając zebranych wyrazili nadzieję, że każda z przybyłych osób znajdzie dla siebie coś atrakcyjnego, bo było rzeczywiście w czym wybierać i w czym brać udział. Prowadzący zaprosili też wszystkich do udziału w zabawie fantowej, która co roku cieszy się ogromnym powodzeniem, bo każdy los wygrywa, a na zakończenie Pikniku zawsze odbywa się losowanie głównych, bardzo atrakcyjnych nagród  ufundowanych przez wspomagających Piknik.  Panie z Caritasu zapraszały na pyszny bigos i wspaniałe kiełbaski. Osoby, które chciały sprawdzić swój poziom cukru lub zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi miały okazję to uczynić odwiedzając stoisko diabetyków. Na terenie parku miejskiego rozlokowało się także wesołe miasteczko z karuzelą i licznymi atrakcjami; można też było obejrzeć sprzęt wojskowy. Swój namiot miała również policja, gdzie można było zasięgnąć wielu potrzebnych w codziennym życiu informacji. W namiocie KSM-u było gwarno i wesoło, bo dzieci chciały zmienić swój wygląd, malując z pomocą młodzieży swoje twarze. Obok licznie rozłożonych w alejkach parku miejskiego straganów,  serwujących różne wiktuały po raz pierwszy rozlokowali się też młodzi ludzie w koszulkach z napisem „szkolny woluntariat”, chętni do działania na rzecz lokalnej społeczności, na rzecz pojedynczych osób i rodzin. Byli to uczniowie i nauczyciele z hajnowskich szkół, których to p. Burmistrz pochwalił za podejmowane coraz to nowych inicjatywy na rzecz hajnowskiej społeczności.

Na scenie zaś amfiteatru swoje zdolności prezentowali artyści. Po raz pierwszy zaprezentował się pięknym śpiewem zespół ze Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej w Hajnówce. Również pięknie zaśpiewała schola dziecięca „Perełki Maryi” prowadzona przez siostrę Sylwię z Parafii Podwyższenia Krzyża Św. nagrodzona gromkimi brawami  za swój występ. Nie zabrakło też występu znanego wszystkim hajnowianom zespołu z Hajnówki – Trio Gitarowego w składzie: Ania Kosidło, Zbigniew Budzyński i Jarosław Kowalski. Kolejną atrakcja wspólnej zabawy był pokaz tańca ZUMBA w wykonaniu Anety Sapieżko, która zachęcała interesowanych, aby chętni mogli podobne umiejętności dalej nabywać w hajnowskim Klubie Fitnes.

W naszym mieście mamy też utalentowane dzieci i młodzieży, którzy zdobywają nowe umiejętności i rozwijają swoje pasje oraz zainteresowania muzyczne uczestnicząc w zajęciach prowadzonych w Hajnowskim Domu Kultury. Na scenie amfiteatru podczas Pikniku zaprezentowały swój dorobek artystyczny zespoły: Mini Przepiórka, Mała Przepiórka, Mażoretki, Studio Piosenki –Małe HDK, a także solistki  Studia Piosenki, mające już za sobą liczne osiągnięcia na estradzie: Natalia Pietroczuk, Izabela Karczewska, Maria Sawicka, Zofia Filipiuk. Na scenie amfiteatru nie mogło zabraknąć Chóru Leśników. Leśnicy nie tylko dbają o Puszczę Białowieską – o ochronie której tak dużo ostatnio się mówi w Polsce i poza jej granicami, nie znając prawdziwych faktów, ale rozwijają też swoje pasje i zainteresowania muzyczne. Jak zwykle ich występ został przyjęty z ogromnym aplauzem.   

Kolejnym punktem programu był występ artystów z Lublina z kabaretu „Świerszczchrząszcz”, który dał widzom dużą dawkę humoru. Z Czarnej Białostockiej przyjechał na nasz Piknik zespół - trio akordeonowe „Akord’ – prezentując znane i piękne melodie ludowe z Podlasia, Kurpi, Mazur i innych regionów naszego kraju oraz współczesną muzykę, którą wykonawcy adoptowali – grając ją na akordeonach. Miło było usłyszeć dźwięk akordeonu i już niekiedy zapomniane, stare melodie.   

Ważnym punktem Pikniku jest zawsze losowanie nagród rzeczowych w zabawie fantowej zważywszy, że każdy los bierze udział w tym losowaniu, a nagrody są kuszące np. kolorowy telewizor, zestaw mebli, rower i wiele innych. Każdy z zapartym tchem słuchał wylosowanych numerów i je skrupulatnie sprawdzał.

Po pierwszej części losowania głównych nagród zabawy fantowej wystąpił Zespół „Kolorowe Gitary” – gwiazda piknikowego wieczoru. Wykonawcy podczas swego koncertu przypomnieli piosenki zespołu „Czerwonych Gitar”. Wszyscy uczestnicy Pikniku, niezależnie od wieku świetnie się bawili przy znanych piosenkach, które były przebojami w latach 60 – tych i nie tylko – oczekując na drugi etap losowania zabawy fantowej. Po wspaniały występie Zespołu „Kolorowych Gitar” nagrodzonym gromkimi brawami rozpoczęło się dalsze losowanie głównych nagród. Los uśmiechnął się tylko do nielicznych, a ręka losującego nagrody – dziekana hajnowskiego ks. prał. Zbigniewa Niemyjskiego wylosowała szczęśliwe numery. Nagrody główne w zabawie fantowej wręczali osobiście fundatorzy i ks. kan. Józef Poskrobko.

XI Piknik Rodzinny zakończył się tradycyjnie „światełkami do nieba” (sztucznymi ogniami), które były zarazem  podziękowaniem Panu Bogu za wspaniałą pogodę i za szczęśliwy przebieg przedsięwzięcia promującego chrześcijańskie wartości rodziny silnej Bogiem.    

Janina Kozłowska

GALERIA

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011