"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: czwartek, 7 grudnia 2023 r.
Imieniny: Agaty, Dalii, Sobiesława

Odpust Św. Stanisława Bpa i M.

9 czerwiec 2017
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceUroczystość Św. Stanisława Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski, wypada 8 maja, jednak w naszej parafii uroczystość odpustową przeżyliśmy już w niedzielę 7 maja.

Uroczystość Świętego Stanisława stała się w naszej Parafii dobrą okazją do przybliżenia życiorysu tego wielkiego świętego, oraz odczytania na nowo wezwania do świętości.

Sumę Odpustową odprawił i Słowo Boże wygłosił Jego Magnificencja Ks. dr hab. Tadeusz Syczewski – Rektor WSD w Drohiczynie i Wikariusz Generalny naszego Ks. Bpa. W homilii ks. Rektor przypomniał, że Święty Stanisław daje nam przykład jak pielęgnować naszą wiarę, jak ułożyć sobie życie, aby było z nią zgodne.  Przypomniał życiorys św. Stanisława:

Święty Stanisław urodził się w Szczepanowie ok. 1030 r. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk biskupa krakowskiego w 1060 r., a po jego śmierci sam objął krakowską stolicę biskupią. W 1076 r. królem został Bolesław Szczodry. Początkowo władca dbał o dobro ojczyzny, potem zaczął siebie stawiać w centrum życia, ponad prawem. Gubiła go pycha. Biskup Stanisław miał odwagę powiedzieć królowi, że jego metody postępowania są niewłaściwe, a jego życie pozostawia wiele do życzenia. Król nie potrafił spokojnie przyjąć uwag Biskupa i wydał na niego wyrok śmierci. Święty Stanisław za odwagę, gorliwe spełnianie urzędu dobrego pasterza, został w 1079 r. zamordowany podczas odprawiania Mszy św. w kościele na Skałce.  Jak podają źródła, przy grobie Biskupa Stanisława zaczęły się dziać cuda. Już w 9 lat po śmierci, jego doczesne szczątki zostały przeniesione do katedry na Wawelu. Życiorys Św. Stanisława pokazuje nam, że nie wolno iść na kompromis ze złem i zawsze trzeba stawać po stronie prawdy.

Po Mszy Świętej procesję Eucharystyczną poprowadził ks. dr Arkadiusz Siergiejuk – wikariusz z Parafii Św.. Cyryla i Metodego w Hajnówce.

Galeria

 

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011