"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: czwartek, 7 grudnia 2023 r.
Imieniny: Agaty, Dalii, Sobiesława

IV KONCERT MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ HAJNÓWKA 2016

21 sierpierń 2016
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceW niedzielę 14 sierpnia br odbył się czwarty i zarazem ostatni w ramach XIX edycji Koncert Muzyki Organowej i Kameralnej Hajnówka 2016.

Koncerty w hajnowskim kościele odbywają się od 1997 roku Wszystko to za sprawą pasjonatów, którzy powołali Hajnowską Fundację Muzyki Organowej i Kameralnej. Inicjatorem tego dzieła był śp. ks. prał. Marian Świerszczyńskim. Niespotykane nigdzie w Polsce północno-wschodniej prócz Hajnówki 28–ośmio głosowe organy, zbudowane na przełomie XIX i XX wieku przez firmę Schlag und Sohone, które Parafia zakupiła w 1976 roku umożliwiły organizowanie profesjonalnych koncertów w naszym mieście. To już szesnasty sezon koncertów w Hajnówce. Tu przez 15 sezonów, które już minęły, mogliśmy słuchać i podziwiać muzyków-wykonawców z różnych stron świata : z USA, Kanady, Niemiec, Szwecji, Danii, Korei, Finlandii, Belgii i innych krajów oraz wielu wspaniałych wykonawców z Polski.

Podczas ostatniego Koncertu wystąpili przed licznie zgromadzoną w kościele publicznością pan Józef Kotowicz, który grał na organach oraz pan Radosław Koper, grał na  altówka – obaj muzycy z Białegostoku.

Pan Józef Kotowicz - znany białostocki muzyk, wykładowca i pedagog  w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku w zakresie gry na organach i improwizacji organowej. Jako doktor habilitowany jest  adiunktem na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie – Wydział w Białymstoku. Pełni także funkcję Prezesa Białostockiego Stowarzyszenia Musica Sacra i jest Kierownikiem artystycznym Katedralnych Koncertów Organowych w Białymstoku. Jest też Dyrektorowi i zarazem Koordynatorowi Podlaskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej. W swoim dorobku artystycznym ma udział w wielu festiwalach i koncertach w kraju i za granicą min. w Szwecji, Danii, Finlandii, Norwegii, Niemczech, Włoszech, Litwie, Białorusi i USA. Ma też w swoim dorobku artystycznym nagrane płyty CD.

Pan Radosław Koper -absolwent PSM II st w Białymstoku oraz Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie altówki prof. Zbigniewa Friemana (1994). Umiejętności instrumentalne doskonalił także na kursach mistrzowskich pod kierunkiem Melos Quartett w Stuttgarcie(1993) oraz kursach kameralnych w Łańcucie i Hochschule fur Musik Hannover. W 2013 roku uzyskał tytuł doktora nauk muzycznych Uniwersytetu Muzycznego im Fryderyka Chopina w Warszawie, pracuje na stanowisku adiunkta na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym UMFC w Białymstoku, gdzie prowadzi zajęcia w klasie altówki oraz literaturę muzyczną i studia orkiestrowe, jest także muzykiem orkiestrowym Opery i Filharmonii Podlaskiej.Od czasu ukończenia studiów czynnie uczestniczy w życiu muzycznym Podlasia a także współpracje z wieloma orkiestrami. W roku 2004 otrzymał Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wkład w rozwój polskiej kultury muzycznej i promocję kultury województwa podlaskiego, natomiast w roku 2014 został uhonorowany odznaką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Muzycy z Białegostoku podczas koncertu wykonali następujące utwory:

F.Nowowiejski- Fantazja polska/ organy

J.S.Bach-Preludium z V Suity c-moll, BWV 1011

M. Reger-Preludium z l Suity g-moll op. 131

H.Vieuxtemps- Capriccio  'Hommage à Paganini', op.55 c-moll

J.S.Bach- Preludium z lV Suity Es-dur, BWV 1010

M.Surzyński- Improwizacje nt. Święty Boże

J.S.Bach- Preludium z ll Suity d-moll, BWV 1008

Alfred Pochon- Passacaglia na altówkę solo

                         "Wszystko co piękne trwa krótko i nasza XIX Edycja PODLASKICH  KONCERTÓW MUZYKI  ORGANOWEJ I KAMERALNEJ HAJNÓWKA  2016 dobiegła końca" - powiedział na zakończenie koncertu gospodarz ks. kan. Józef Poskrobko.

"Przed państwem w tym sezonie wystąpili następujący muzycy artyści: Jarosław Ciecierski (Olsztyna) – organy i Zespół wokalny „Cantamen”  (Białystok); Przemysław Kapituła (Warszawa) – organy i Trio „Cantabile” (Lublina); Jarosław Wróblewski  (Warszawa) – organy i Rafał Piłasiewicz (Warszawa) – puzon oraz dzisiejsi wykonawcy: p. Józef Kotowicz, który grał na organach  i p. Radosław Koper grał na  altówce – obaj muzycy z Białegostoku.

Dziękuję wszystkim tegoroczny wykonawcom!

         Pozwólcie Państwo, że podziękuję również tym, którzy musieli włożyć wiele wysiłku, aby nasze Koncerty mogły dojść w tym sezonie do skutku. Tą osobą, która czuwała nad stroną administracyjną jest pani Maria Krzyczkowska wiceprezes i sekretarz naszej Hajnowskiej Fundacji (dziś niestety nieobecna na naszym koncercie) oraz członkowie tejże fundacji. Dziękuję za owocną współpracę Dyrektorowi i zarazem Koordynatorowi Podlaskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej p. Józefowi Kotowiczowi z Białegostoku.

         W sposób szczególny dziękuję naszym sponsorom – mianowicie: Urzędowi Miasta Hajnówki na ręce pana Burmistrz Jerzego Siraka, a także Starostwu Powiatowemu w Hajnówce na ręce pana Starosty Mirosława Romaniuka i wicestarosty pani Jadwigi Dąbrowskiej –  myślę, że nasza współpraca będzie też owocna na tym polu w przyszłym  2017 roku.

          Dziękuję też tym wszystkim, którzy odpisali swój 1% podatku od dochodów, przeznaczając go na rzecz naszej Hajnowskiej Fundacji Muzyki Organowej i Kameralnej. Bóg zapłać !!!"."

Hajnówka ze swymi koncertami Muzyki Organowej i Kameralnej na stałe wpisała się już do kalendarza kulturalnego naszego miasta i  regionu i tu, na naszej Podlaskiej i Hajnowskiej Ziemi z pozytywnym skutkiem zaspokaja zainteresowania miłośnikom i koneserom na ten rodzaj muzyki, których z roku na rok przybywa coraz więcej.

Do usłyszenia i spotkania na naszych Hajnowskich Koncertach za rok. Szczęść Boże!  

GALERIA.

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011