"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: środa, 24 lipca 2024 r.
Imieniny: Kingi, Krystyna, Michaliny

NOWI CZCICIELE ŚW. SZKAPLERZA.

19 lipiec 2016
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceW niedziele 17 lipca br – dzień po święcie Matki Bożej z Góry Karmel – zwanej inaczej Matką Bożą Szkaplerzną w naszej Parafii do Rodziny Świętego Szkaplerza zostało przyjętych 8 osób.

Św. Jan Paweł II zachęcał: „Noście zawsze Szkaplerz święty. Ja zawsze go noszę i wiele z tego nabożeństwa doznałem pożytku. Pozostałem mu wierny i stał się on moją siłą!”

SZKAPLERZ w znaczeniu religijnym oznacza strój, który jest znakiem zewnętrznym przynależności do bractwa, związanego z jakimś konkretnym zakonem. Znak przynależności do Maryi.
Od siedmiu wieków szkaplerz Dziewicy Maryi z Góry Karmel jest znakiem zaaprobowanym przez Kościół i przyjętym przez zakon karmelitański jako zewnętrzny wyraz miłości do Maryi, dziecięcego zaufania Jej oraz zaangażowania się w naśladowanie życia Matki Pana.

W nocy z 15 na 16 lipca 1251 r.Matka Boża objawiła się zakonnikowi – św. Szymonowi Stock – generałowi karmelitów w otoczeniu aniołów – wskazując na szkaplerz, powiedziała: To będzie przywilejem dla ciebie i wszystkich karmelitów - kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego.

 Szkaplerz karmelitański dziś to dwa prostokątne patki sukna wełnianego (zwykle z habitu) koloru brązowego, połączone dwiema tasiemkami. Na jednym płatku ma być wizerunek Matki Bożej Szkaplerznej, a na drugim Najświętszego Serca Pana Jezusa. Nosi się go na szyi tak, aby jedna część spoczywała na piersiach, a druga na plecach.

Można cały szkaplerz schować, np. w woreczku i nosić go przy sobie!!! Jednak konieczne jest w zamian nosić na szyi poświęcony medalik szkaplerzny (koniecznie na jednej stronie Matka Boża, na drugiej Serce Jezusa). W chwili przyjęcia Szkaplerza trzeba być w stanie łaski uświęcającej (czyli po spowiedzi).

Przywileje szkaplerzne:
1. Ci, którzy noszą szkaplerz, znajdują się pod szczególną opieką Matki Bożej w trudach i niebezpieczeństwach życia ziemskiego.

2. Ze znakiem szkaplerza związana jest obietnica szczęśliwej śmierci i zachowanie od wiecznego potępienia. Matka Boża obiecała św. Szymonowi Stock: „Kto w nim [szkaplerzu] umrze, nie dozna ognia piekielnego”.

3. Tak zwany przywilej sobotni - obietnica, że Matka Jezusa już w pierwszą sobotę po śmierci, uwolni z czyśćca tych, którzy za życia zachowywali czystość według stanu, odmawiali przepisane modlitwy i nosili szkaplerz. Matka Boża obiecała św. Szymonowi Stock: „Ja, Matka, w pierwszą sobotę po ich śmierci miłościwie przyjdę do nich i ilu ich zastanę w czyśćcu, uwolnię i zaprowadzę ich na świętą górę żywota wiecznego.”.
 

Współpraca z łaską:
Aby łaski związane ze szkaplerzem nie były daremne, konieczne jest podjęcie dzieła współpracy. Maryja obdarowuje nas, ale człowiek nie może pozostać bierny. Stąd też trzeba:
1. Nosić nieustannie jej znak - szkaplerz (w formie płóciennej - przy sobie, a na szyi na łańcuszku -  medalik szkaplerzny) wyraża przynależność do Maryi i życie na co dzień wartościami bliskimi Jej Niepokalanemu Sercu: pokorą i czystością według stanu, zawierzeniem Bożej opatrzności.
2. Troszczyć się o dobro wszystkich ludzi - tak jak Maryja dostrzegać innych ludzi i ich problemy. Nie zamykać się w świecie osobistych spraw.
3. Odmawiać wybraną modlitwę - podczas obrzędu nałożenia szkaplerza kapłan poleca codziennie odmawiać jedną z maryjnych modlitw ("Pod Twoją obronę..." i modlitwę do MB Szkaplerznej).

Od tej pory podejmujemy się szerzyć kult do Matki Bożej Szkaplerznej zachęcając innych do przyjęcia Szkaplerza.
Sami będziemy często korzystać ze spowiedzi i Komunii św., a Maryję będziemy czcili jak swoją Matkę.

Ponadto przyjęcie szkaplerza włącza osobę do Rodziny Karmelitańskiej i otwiera drogę do udziału w dobrach duchowych zakonu, tzn. w odpustach, zasługach jego świętych i błogosławionych, modlitwach.Trzeba jednak pamiętać, iż szkaplerz karmelitański, zatwierdzony przez Kościół jako znak chrześcijańskiej wiary i znak Maryi, nie jest jakimś amuletem czy magicznym talizmanem. Samo noszenie szkaplerza nie jest również automatycznym gwarantem naszego zbawienia czy też wymówką, aby nie podejmować życia chrześcijańskiego.

                         W niedziele 17 lipca br – dzień po święcie Matki Bożej z Góry Karmel – zwanej inaczej Matką Bożą Szkaplerzną w naszej Parafii do Rodziny Świętego Szkaplerza zostało przyjętych 8 osób. To już kolejni parafianie hajnowscy dołączyli do wielkiej rodziny Świętego Szkaplerza.  

Podczas uroczystości hajnowskich członkowie Rodziny Św. Szkaplerza ufundowali obraz Matki Bożej Szkaplerznej, który poświęcił ks. kan. Józef Poskrobko – proboszcz naszej parafii. Podczas poświęcenia ks. proboszcz podkreślił że „nasz Obraz M.B. Szkaplerznej jest inny niż spotykane dotąd jej wizerunki, możemy więc Go śmiało nazywać nasza M.B. Szkaplerzna – Hajnowska” i dodał „niech Maryja odbiera nieustannie cześć od swoich czcicieli w Jej nowym hajnowskim wizerunku i niech wszystkim błogosławi wypraszając każdemu potrzebne łaski u swojego Syna”.

Oraz olejny M.B. Szkaplerznej do kościoła hajnowskiego namalował p. Zbigniew Budzyński nasz parafianin. Za to piękne dzieło nich Maryja mu błogosławi. Bóg zapłać też p. Mariannie Borowskiej, która była inspiratorką tego wielkiego dzieła i wszystkim ofiarodawcom, którzy składając swoją cegiełkę przyczynili się do ufundowania naszej Parafii tego Obrazu.

GALERIA.

 

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011