"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: sobota, 2 grudnia 2023 r.
Imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny

Poświęcenie krzyża w Dubinach

29 wrzesień 2014
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceUroczystość poświęcenia krzyża była okazją do wspólnej modlitwy katolików i prawosławnych...

„Krzyż to znaczy: oddać swe życie za brata, aby wraz z jego życiem ocalić własne. Krzyż znaczy: miłość silniejsza jest od nienawiści i od zemsty, lepiej jest dawać aniżeli brać, angażowanie jest skuteczniejsze od czczego stawiania żądań. (…) Krzyż znaczy: miłość nie zna granic – rozpocznij od tych, którzy są najbliżej ciebie, i nie zapominaj o tych, którzy są najdalej.”

Jakże piękne i mądre słowa o znaku naszej wiary przeszło trzydzieści lat temu wypowiedział Święty Jan Paweł II. Czy dziś, w dobie nieustającej gonitwy za iluzorycznym szczęściem oferowanym przez konsumpcjonizm, pamiętasz Bracie i Siostro o tym, czym powinien być dla Ciebie, jako osoby wierzącej – Krzyż?! Zapomniałeś?!

Tu rodzi się pytanie – dlaczego mogłeś zapomnieć? Czy zauważasz, że w dzisiejszych czasach „coraz mniej” Krzyża – jest niewygodny, niepotrzebny, źle widziany, zapomniany, niszczejący…

Naprzeciw wyzwaniu ponownych narodzin pamięci o Krzyżu  wyszedł Proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce – ksiądz Józef Poskrobko. Dzięki jego staraniom we wsi Dubiny, należącej do w/w parafii – na miejsce starego, zniszczonego przez czas – stanął nowy, piękny Krzyż.

Krzyż jest znakiem Chrystusa, którego posiadaniem szczycić powinna się każda wieś, każde miasteczko! Przyjęcie Krzyża to dar i zaszczytny obowiązek – mówi ksiądz Józef.

Uroczystości poświęcenia Krzyża w Dubinach miały miejsce w niedzielę 28 września. Przewodniczył im Proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce – ksiądz Józef Poskrobko, obecni byli: Proboszcz Parafii Prawosławnej p/w Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Dubinach – ksiądz Mikołaj Kulik, Proboszcz Parafii Świętych Cyryla i Metodego w Hajnówce – ksiądz Zygmunt Bronicki, Kapelan Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji w Hajnówce – ksiądz Krzysztof Kościelecki, Wikariusze Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego – księża Andrzej Falkowski i Sylwester Falkowski, siostry zakonne oraz wierni Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego oraz Parafii Prawosławnej p/w Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Wspólna modlitwa wiernych przy Krzyżu stała się wspaniałym przykładem pojednania, pokazującym, że ekumenizm jest wciąż „żywy”.  

Nie bez znaczenia jest data poświęcenia – dwa tygodnie wcześniej – 14 września – obchodziliśmy Święto Podwyższenia Krzyża Świętego, a w przededniu – 27 września – nasi Bracia Prawosławni obchodzili Święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego. Dziękujemy im za wspólną modlitwę. Dziękuję również wszystkim zaangażowanym w to szczytne dzieło! – dodaje ksiądz Józef.

Oby więcej takich inicjatyw! Ku chwale Pana!      Jan Bagiński

Galeria

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011