"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: poniedziałek, 22 lipca 2024 r.
Imieniny: Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

POŻEGNANIE MISJONARZY Z ZAMBII

8 wrzesień 2014
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceW ostatnią niedzielę - 31 sierpnia br pożegnaliśmy Misjonarzy pracujących w Zambii: s. Angelikę Tabułę pochodzącą z Hajnówki i o. Johna Lesę aktualnie pracującego w Zambii.

W ostanią niedzielę sierpnia br. pożegnaliśmy Misjonarzy pracujących w Zambii: s. Angelikę Grażynę Tabułę pochodzącą z Hajnówki i o. Johna Lesę aktualnie pracującego w Zambii.

Od czerwca br do września przebywała w Hajnówce s. Angela Grażyna Tabuła, spędzając swój zasłużony urlop. S. Angelika wstąpiła na próbę do Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny zaraz po maturze. Później przez dwa lata była w Chełmnie i po odpowiednim przygotowaniu w Irlandii w 1992 r. wyjechała na okres 2 lat na misje do Kenii. Po powrocie do kraju studiowała przez 3 lata w Papieskim Kolegium w Szczecinie. Od 1998 r. ofiarnie i gorliwie służy na misjach  w Zambii. Początkowo przez trzy miesiące prowadziła przedszkole w misji oddalonej 210 km od stolicy Lusaki. Później w Lusace prowadziła szkołę dla dziewcząt. Podczas nieobecności jednej z sióstr opiekowała się domem dla staruszków. Dodatkowo pracuje jako diecezjalny Promotor Powołań, co wiąże się z podróżami po całej Zambii. Zainteresowała się filmowaniem kamerą wideo, często jest zapraszana do filmowania różnych uroczystości, nawet w Kenii i Tanzanii. Później ponownie zastępowała w pracy w przedszkolu siostrę, która wyjechała na rok do Polski. Dbając o stan powierzonej misji musi wykonywać wiele "męskich" prac- np. dowóz ciężarówką ze stolicy materiałów budowlanych, prace budowlane. Dzięki wytężonej pracy w 2002 r. otworzyła szkołę podstawową i średnią, w której uczy się ponad 1000 dzieci i młodzieży i ciągle tę szkołę rozbudowuje.O pieniądze stara się składając wnioski do różnych Fundacji. Podczas urlopów w Polsce, USA zdobywała pieniądze głosząc wykłady i kazania. Na misji wprowadziła polskie zwyczaje - np. z przedszkola kami urządza jasełka, św. Mikołaja. Stara się w miarę możliwości odwiedzać swój rodzinny kraj - Polskę i jej ukochaną Hajnówkę, gdzie mieszka jej mama p. Danuta.

Zaś od początku sierpnia br do września swój miesieczny urlop już poraz trzeci spędzał w Hajnówce o. John Lesa ze Zgromadzenia Braci św. Frańciszka. Pełni w swoim zakonie funkcję wiceprowincjała tego Zgromadzenia w kilku krajach południowej Afryki. Jak mówił tu w Hajnówce u "mamy Danusi" (p. Tabułowej) wspaniale odpoczywa i bardzo smakuje mu polska kuchnia. Pomimo bariery językowej - mówi tylko po angielsku - o. Johon uczestniczył we Mszach św. i nabożeństwach, a na pożegnanie wygłosił do hajnowian piękne kazanie, które tłumaczyła s. Angelika.

S. Angelice i o. Johnowi życzymy wielu Bożych łask do ich dalszej pracy na Czarnym Arykańskim Lądzie - Szczęść Boże! i ..... zapraszamy znów do Hajnówki na następny urlop.

 

GALERIA.

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011