"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: czwartek, 20 czerwca 2024 r.
Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała

III Koncert Muzyki Organowej i Kameralnej - Hajnówka 2014.

5 sierpierń 2014
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceW niedzielę 03 sierpnia br. wysłuchaliśmy Koncertu Muzyki Organowej i Kameralnej w naszym kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Św. Na organach grał pan Radosław Marzec, a towarzyszyła mu grając na wiolonczeli pani Renata Marzec – małżeństwo z Bydgoszczy.

W tym roku wakacyjne miesiące lipiec i początek sierpnia są bardzo upalne. Lejący się skwar z nieba  odczuwaliśmy również w niedzielę 03 sierpnia. Tą upalną aurę mogliśmy trochę ochłodzić słuchając wspaniałego Koncertu Muzyki Organowej i Kameralnej Hajnówka 2014. Pomimo wakacyjnych urlopów, wielu melomanów muzyki organowej z naszego miasta, a także spora grupa gości odpoczywających w Hajnówce i okolicy przybyli na kolejny - III Koncert. Tym razem przed hajnowską publicznością i przybyłymi gośćmi wystąpiło dwoje muzyków - pan Radosław Marzec, który koncertował grając na organach i pani Renata Marzec – grała na wiolonczeli, małżeństwo z Bydgoszczy.

Ks. kan. Józef Poskrobko proboszcz Parafii i gospodarz miejsca koncertu powitał przybyłych artystów i licznie zgromadzonych miłośników muzyki poważnej, życząc wszystkim wspaniałych artystycznych doznań.

Pan Radosław Marzec – muzyk z Bydgoszczy. Ukończył Akademię muzyczną im. F. Nowowiejskiego  w Bydgoszczy w klasie organów prof. Piotra Grajtera. Dalej swoje umiejętności gry na organach doskonalił w konserwatorium Muzycznym w Strasburgu. Jest laureatem wielu konkursów organowych w kraju: min. w Rumii i za granicą: w Kaliningradzie. W  2005 roku wydał książkę pod tytułem „Interpretacja utworów organowych Jana Sebastiana Bacha w świetle źródeł XVIII wiecznych”. Jako doktor habilitowany pracuje na stanowisku profesora w klasie organów Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, a w ostatnim czasie otrzymał od Prezydenta RP tytuł profesora.

Pani Renata Marzec – ukończyła studia w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Obecnie pełni funkcję dziekana Wydziału Instrumentalnego w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W swojej działalności artystycznej współpracowała z Orkiestrą Kameralną Capella Bydgostiensis oraz regularnie koncertowała w kraju i za granicą. Pracę zawodową związała ze swoją macierzystą uczelnią, w której prowadzi klasę wiolonczeli oraz zespoły kameralne. Jako pedagog muzyczny pracuje też w PSM I II st. w Inowrocławiu. Za swoją pracę artystyczno – dydaktyczną otrzymała szereg nagród. Od kilku lat  koncertuje z mężem Radosławem Marcem współtworząc duet „Cellorganic”.     

Muzycy podczas III Koncertu wykonali następujące utwory:

  1. Franz Liszt – Weimars Volkslied –  organy solo
  2. Ryszard Sielicki – Serenade Orientale – wiolonczela solo
  3. Franz Liszt – Sposalizio (tr. E. Lemare) – organy solo
  4. Max Bruch – Kol Nidrei op. 47 – duet: wiolonczel a i organy
  5. Camille Saint-Saens – Prere op. 158 – duet: wiolonczela i organy
  6. Camille Saint-Saens – Aria z opery Samson i Dalila, “Mon coeur s’ouvre a ta voix” – duet: wiolonczela i organy opracowanie na wiolonczelę i organy Renata i Radosław Marcowie
  7. Henri Mulet – Carillon – Sortie – organy solo

 

Hajnowska publiczność gromkimi brawami i owacjami na stojąco dziękowała artystom za wspaniałą muzykę, jaką usłyszała podczas Koncertu, a także za przeżycia artystyczne, jakich doznała podczas tego koncertu. Na zakończenie Koncertu ks. kan. Józef Poskrobko podziękował artystom – muzykom za wspaniałe wykonanie utworów, zwracając uwagę na utwór „Aria z opery Samson i Dalila” wykonany przez muzyków grających wspólnie na organach i wiolonczeli. Zwrócił też uwagę, „ że obok koncertów Muzyki Cerkiewnej w maju, czy cyklicznej imprezy muzycznej „Przebojem na antenę” –  Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej w Hajnówce obywające się w tej hajnowskiej świątyni przez siedemnaście lat, co roku gromadzą wielu miłośników tego typu muzyki i podnoszą nasze miasto do rangi ośrodka promującego muzykę poważną”.   

Ostatni - IV Koncert w ramach Podlaskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej Hajnówka 2014 już za dwa tygodnie  17 sierpnia br. o godz. 1845.  Wystąpią wtedy przed hajnowską publicznością : pan Józef Kotowicz, który będzie grał na organach oraz usłyszymy panią Krystynę Gołaszewską, która będzie grała na flecie – oboje państwo z Białegostoku.  

Zapraszamy na nasz ostani w tym sezonie Koncert.

GALERIA.

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011