"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: piątek, 21 czerwca 2024 r.
Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa

III KONCERT MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ HAJNÓWKA 2012

7 sierpierń 2012
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceW niedzielny wieczór 05 sierpnia br. w naszym kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Św. wysłuchaliśmy Koncertu Muzyki Organowej i Kameralnej Na organach grał pan Adam Klarecki, a towarzyszył mu Kwartet Podlaski.

Po upale, jaki odczuwaliśmy w niedzielę 05 sierpnia, mogliśmy się ochłodzić słuchając wspaniałego Koncertu Muzyki Organowej i Kameralnej Hajnówka 2012. Choć to czas wakacyjnych urlopów, wielu melomanów muzyki organowej z naszego miasta, a także spora grupa gości odpoczywających w Hajnówce i okolicy przybyli na kolejny –  III już Koncert. Tym razem przed hajnowską publicznością i licznie przybyłymi gośćmi wystąpiło pięcioro muzyków – pan Adam Kalecki  z Włocławka, który koncertował na organach i Kwartet Podlaski z Białegostoku.

Pan ADAM KLARECKI ( organy )  studiował na wydziale instrumentalnym w Akademii Muzycznej im Karola Lipińskiego we Wrocławiu, najpierw w klasie prof. Romualda Sroczyńskiego, a później w klasie prof. Andrzeja Chorosińskiego.

Dyplom uczelni uzyskał w 1994 roku.. Jeszcze w czasie studiów, w 1993 roku, rozpoczął działalność koncertową.

Od 1995 roku mieszka we Włocławku, gdzie pełni funkcję organisty Bazyliki Katedralnej. Prowadzi klasę organów w Państwowej Szkole Muzycznej II st. we Włocławku oraz w Diecezjalnym Studium Organistowskim. Jest organizatorem cyklu koncertowego „Katedralne Koncerty Organowe" we Włocławku. Należy do inicjatorów festiwalu organowego w kościele farnym w Chełmnie, bierze udział w organizacji koncertów organowych w innych kościołach regionu.

W 2004 roku ukończył Mistrzowskie Studia Podyplomowe u prof. Andrzeja Chorosińskiego w Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Jesienią ubiegłego roku nagrał płytę dokumentującą brzmienie organów katedry we Włocławku.

KWARTET PODLASKI - jego początki sięgają roku 1988. Jest jednym z najdłużej grających zespołów w regionie. Przez wszystkie lata swojej działalności intensywnie brał udział w różnych koncertach i imprezach, na których muzyka w wykonaniu Kwartetu była zawsze wspaniałą oprawą.

Występował także na bardzo ważnych i znaczących festiwalach, organizowanych m.in. przez Krajowe Biuro Koncertowe: jak „Muzyka u Gałczyńskiego" w leśniczówce Pranie, Koncerty Kameralne i Organowe w Białymstoku, Giżycku i Suwałkach. W wieloletniej historii zespół odnotował także występy zagraniczne: w roku 1996  wystąpił z kilkoma koncertami w Austrii. Muzycy Kwartetu Podlaskiego występowali także z gośćmi – byli to m.in. Tytus Wojnowicz, czy Wojciech Siemion.

W dorobku Kwartetu Podlaskiego znalazły się płyty, które zespół nagrał z Urszulą („Urszula akustycznie"), oraz Mirosławem Czyżykiewiczem („Ave").

Spektakle teatralne w Białymstoku i Bydgoszczy były także miejscem, gdzie można usłyszeć muzykę w wykonaniu Kwartetu.

Kwartet Podlaski występował też przed Prezydentem RP i jego gośćmi w Pałacu przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Kwartet Podlaski wystąpił w składzie:

Pan Andrzej Jabłoński –  I skrzypce

Pan Paweł Dawidowicz – II skrzypce                

Pan Radosław Koper – altówka      

Pan Wojciech Kopijkowski – wiolonczela

Podczas niedzielnego Koncertu muzycy wykonali następujące utwory:

1. J. S. Bach (1685-1750) - Partita chorałowa: O Gott, du  frommer Gott BWV 767  (organy)

2. F. Mendelssohn – Bartholdy (1809- 1847) – I Kwartet Es-dur op.12; –  I cz. Adagio non troppo. Allegro non tardante;

   –  II cz. Canzonetta; –  III cz. Andante espressivo; –  IV cz, Molto allegro vivace (Kwartet Podlaski)

3. Ralph Vaughan Williams (1872-1958) –  Rhosymedre   (organy)

4. Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847) :II Sonata Organowa c-moll op. 65;Grave; Adagio; Allegro maestoso;                                                                       Fuga: Allegro moderato (organy)

Ostatni - IV nasz Koncert w ramach Podlaskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej Hajnówka 2012 już za dwa tygodnie - 19 sierpnia br. o godz. 1845- wystąpią wtedy przed hajnowską publicznością : pani Ewa Karpowicz z Białegostoku, która będzie grała na organach oraz usłyszymy panią Ewę Gałażewską – mezzosopran również z Białegostoku.  

                                           Zapraszamy na ostani w tym sezonie nasz Koncert.

Galeria.

 

 
                                           

 

                                                      

 

 
 

 

                                                                               

                       

                       

                      

                          

 

 


 

                                                    

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011