"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: poniedziałek, 25 września 2023 r.
Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa

Adwent – w oczekiwaniu na Zbawiciela

26 listopad 2011
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce„Naród kroczący w ciemnościach, ujrzał światłość wielką”

Słowo „adwent” pochodzi z języka łacińskiego "adventus" i oznacza „przyjście”. Dla chrześcijan adwent to radosny czas oczekiwania i przygotowania na przyjście Jezusa Chrystusa.

To oczekiwanie ma swoje trzy znaczenia:

  1. Na początku wspominamy oczekiwanie na pierwsze, historyczne przyjście Jezusa. Jest to wspomnienie ludzi z czasów Starego Testamentu, którzy przez wieki oczekiwali na przyjście Mesjasza. W Księdze Rodzaju czytamy, że po grzechu pierworodnym Bóg obiecał ludziom nadejście potomka Ewy, który pokona szatana. Liturgia adwentowa ukazuje postacie tych świętych, którzy poprzedzili lub przepowiadali przyjście Chrystusa. W adwencie wpatrujemy się także w Maryję, która w szczególny sposób oczekiwała na narodzenie swojego Syna.
  1. Jako ludzie wierzący oczekujemy świąt Bożego Narodzenia. O Bożym narodzeniu przypominają nam wystawy sklepowe i reklamy w mediach. My jednak chcemy zobaczyć święta w innym wymiarze. Chcemy się do nich przygotować przez modlitwę, rekolekcje parafialne, roraty i adwentowe postanowienia.
  1. W adwencie nasze myśli biegną ku przyszłości – uświadamiamy sobie na nowo, że kiedyś Jezus ponownie przyjedzie na ziemię, by usunąć zło i zakrólować nad całym światem. Nadzieja tego spotkania nie powinna wzbudzać lęku lecz nadzieję na radość w życiu wiecznym.

Zapraszamy wszystkich na roraty

Środa – godz. 6.30 i 17.00

Sobota – godz. 6.30 i 17.00

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011