"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: czwartek, 20 czerwca 2024 r.
Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała

Zobaczyć i docenić tradycję

10 październik 2011
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceW sobotę 8 października młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, wolontariusze i dzieci ze świetlicy „Promyk Dnia” oraz ministranci z naszej parafii uczestniczyli w niezwykłej wycieczce do Ciechanowca.

Nasz wyjazd rozpoczęliśmy od zwiedzania Kościoła Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu i modlitwy przed cudownym obrazem Matki Bożej. Z Kościoła udaliśmy się do Muzeum. To szczególne miejsce sięga pamięcią do przeszłości, ucząc nie tylko historii ale także patriotyzmu i miłości do naszej Ojczyzny. Mieliśmy możliwość  obejrzenia tam zabytkowych chat krytych słomą, dworków szlacheckich, starych maszyn rolniczych oraz ekspozycję hodowli zwierząt gospodarskich.

Największą popularnością cieszyło się jednak Muzeum Pisanki. To jedyne takie Muzeum w Polsce, gdzie można obejrzeć ok. 2000 pisanek. Są tam pisanki malowane woskiem, oklejane kolorowym papierem i włóczką, oklejane makiem i ziarenkami ryżu. Są także pisanki ażurowe, wykonane z drewna lipowego, kamienia, wytapiane, wykuwane czy wykonane maszyną dentystyczną. Pisanki, które można obejrzeć w Ciechanowcu pochodzą z różnych regionów Polski a także z Ziemi Huculskiej, Nowogródzkiej, są pisanki ukraińskie, rosyjskie, czeskie, morawskie, z Chin, Japonii, Kenii i wielu innych krajów.

Muzeum pokazało nam, jak ważna jest tradycja i pamięć o naszej historii oraz szacunek dla historii innych narodów.

Po zwiedzaniu był czas na kiełbaski pieczone przy ognisku oraz mecz w piłkę siatkową z Młodzieżą z KSM-u w Ciechanowcu. Mecz oczywiście wygraliśmy…) a do domu przywieźliśmy miłe wspomnienia…

 

                                                                Galeria            Galeria 2 (Muzeum Pisanki)

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011