"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: piątek, 21 czerwca 2024 r.
Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa

Wizytacja Kanoniczna z naszej parafii

3 październik 2023
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceW dniach 24-26 września w naszej parafii z wizytacją przebywał ks. bp Piotr Sawczuk, ordynariusz drohiczyński.
6 lat minęło od ostatniej wizytacji kanonicznej, którą przeprowadzał bp Tadeusz Pikus i tak oto 24 września 2023 r. znów klucze do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce zostały na trzy dni przekazane w ręce ordynariusza bpa Piotra Sawczuka.

Delegacja parafian czekała, by powitać biskupa już na granicy, notabene bardzo rozległej parafii, jaką jest parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce. Następnie w progu świątyni, ordynariusza przywitano tradycyjnie chlebem i solą, a także czekały na niego klucze od świątyni. Ks. Proboszcz Zbigniew Niemyjski przedstawił, przed biskupem i licznie zgromadzonym gremium parafian, szczegółowe sprawozdanie z pracy parafii od czasu ostatniej wizytacji. Na Mszy św. inaugurującej  wizytację pasterz diecezji mówił – Wizytacja kanoniczna jest zawsze okazją do zaznaczenia jedności z Kościołem diecezjalnym i z Kościołem powszechnym. Jest to okazja do wyrażenia Bogu wdzięczności za przynależność do wspólnoty uczniów Chrystusa, w której żyjemy, którą współtworzymy i która zapewnia nam dostęp do duchowych dóbr. – Na koniec Eucharystii poświęcona została nowa chorągiew z wizerunkiem Jana Pawła II, a także wręczone zostały medale „Benemerenti” osobom, które od lat działają z oddaniem na rzecz parafii. Uhonorowani zostali: Kazimierz Smosna – wieloletni kościelny i grabarz, Barbara Sosnowska – katechetka a także prowadząca Poradnię Rodzinną przy parafii Agnieszka Pieśluk. Tego dnia z rąk biskupa 49 osób otrzymało sakrament bierzmowania.

W niedzielne popołudnie bp. Piotr, spotkał się i pomodlił Koronką do Miłosierdzia Bożego z Siostrami Klaryskami od Wieczystej Adoracji, które od lat swoje miejsce na ziemi znajdują w hajnowskiej parafii. Dzień zakończył się omówieniem sytuacji gospodarczej i inicjatyw duszpasterskich z członkami rady parafialnej duszpasterskiej i gospodarczej.

Poniedziałek był dniem odwiedzin w hajnowskich szkołach, spotkań z dziećmi, młodzieżą i dyrekcją. Dzieci witały księdza Biskupa z wielkim entuzjazmem, zaprezentował piosenkę, wierszyk, wręczyły piękną laurkę i kwiaty. Dzieci przygotowały też mnóstwo pytań. Wywołany do tablicy biskup musiał wytłumaczyć dzieciom zarówno jaki jest jego ulubiony owoc czy zwierzę oraz czy lubi jeździć na rowerze, ale padały też trudniejsze pytania np. o relacje Katolików z Prawosławnymi.  Po południu biskupa można było spotkać w hajnowskim szpitalu, a wieczorem na Mszy św. wspólnoty działające przy parafii, a jest ich całkiem sporo (Kółka Różańcowe, Akcja Katolicka, Odnowa w Duchu Świętym, KSM, Ministranci, Lektorzy, Schola, Chór, Domowy Kościół, Caritas, Wspólnota Miłosierdzia Bożego) złożyły na ręce biskupa sprawozdania z działalności. Pasterz diecezji w homilii apelował do nich, by „dawali dobre świadectwo w swoich środowiskach, w domu i w pracy, by wszystko czynić jako uczniowie Pana, z radością i miłością”. We wtorek biskup kontynuował podróż po placówkach edukacyjnych, a także spotkał się z przedstawicielami władzy, urzędów i służb mundurowych. Odwiedził też prawosławny Sobór Trójcy Świętej, a wieczorem odbyła się Eucharystia wieńcząca trzydniową wizytację. Udział wzięli w niej księża pochodzący z tutejszej parafii.

Czas wizytacji, był na pewno okresem intensywnym, w którym doszło do wielu ciekawych spotkań i wydarzyło się wiele dobra. Hajnówka to miejsce specyficzne na mapie naszej diecezji, bo w żadnym innym miejscu nie przenikają się tak bardzo w społeczeństwie wpływy Kościoła Rzymskokatolickiego i Cerkwii Prawosławnej, kultury Polskiej i Białoruskiej. Na terenie parafii  tylko ok. 20 % mieszkańców to katolicy, dlatego na wielu spotkaniach biskup miał okazję do rozmowy również z przedstawicielami prawosławia. Miejmy nadzieję, że wizyta duszpasterska pasterza naszej diecezji zaowocuje tym, że parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce będzie funkcjonować jeszcze lepiej i skuteczniej prowadzić swoich parafian na drodze do zbawienia.

 

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011