"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: niedziela, 3 grudnia 2023 r.
Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery

Diecezjalny Dzień Młodzieży

18 wrzesień 2023
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceDo Drohiczyna, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, przybyli uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz najstarszych klas szkół podstawowych na Diecezjalny Dzień Młodzieży, który odbywał się pod hasłem: „Zło dobrem zwyciężaj”.

Spotkanie miało miejsce na placu pod Katedrą. Rozpoczęło się od integracji, poprowadzonej przez ks. Łukasza Redosza oraz ks. Piotra Jarosiewicza – Diecezjalnego Duszpasterza Młodzieży. Ks. Piotr powitał młodzież oraz zaprosił aktywnego uczestnictwa w każdym zaplanowanym punkcie programu.

Konferencję do młodzieży wygłosił Piotr Bylina – znany jako Edzio RAP – freestylowiec, tiktoker, uczestnik Fame MMA. Jest on dwukrotnym Mistrzem Polski we Freestyle’u. Opowiadając historię swojego życia, zachęcał młodzież do wierności Panu Bogu. Podczas występu prosił młodzież o przypadkowe słowa, z których spontanicznie układał całe zwrotki piosenki i rapował ją. Ludzie młodzi żywiołowo reagowali na kolejne strofy śpiewanych przez niego utworów, a następnie ustawili się w długiej kolejce, aby zrobić sobie wspólne zdjęcie oraz otrzymać autograf.

Kolejnym punktem programu była Msza św.. Przewodniczył jej oraz słowo Boże wygłosił bp Piotr Sawczuk – Biskup Drohiczyński. Wraz z Nim Eucharystię celebrowali: ks. kan. Krzysztof Mielnicki – Dyrektor Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej, ks. Piotr Jarosiewicz – Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży, ks. Dariusz Tworkowski – proboszcz z Niemirowa, ks. Wojciech Wdowiński – wikariusz z Kamionny oraz ks. Daniel Piotrowski – wikariusz z Bociek, neoprezbiter.

Na ołtarzu celebry, który jest repliką ołtarza papieskiego z wizyty apostolskiej św. Jana Pawła II do Drohiczyna umieszczono relikwie bł. Carlo Acutisa, przy których wartę pełnili harcerze.

Śpiewy podczas Mszy św. wykonywali uczniowie z SP nr 2 z Sokołowa Podlaskiego, uczniowie z Siemiatycz, Bielska Podlaskiego, członkowie Ruchu Światło – Życie. Na całością czuwali: ks. Błażej Samociuk, Magdalena Chomać oraz Renata Suchta. Utwory organowe wykonywał Michał Ostromecki, organista z parafii Starawieś.

Posługę liturgiczną wykonywali ministranci, lektorzy i ceremoniarze, pod opieką ks. Mateusza Gołosia – Diecezjalnego Duszpasterza Służby Liturgicznej.

W homilii bp Piotr podziękował całej młodzieży, ich rodzicom i wychowawcom za to, że przyjechali do Drohiczyna na kolejny już Diecezjalny Dzień Młodzieży. Co roku 14 września spoglądamy na krzyż i może się wydawać, że to nie jest najlepszy temat na spotkanie młodzieżowe. Wiecie jednak, że znakiem ŚDM jest nie co innego, tylko krzyż? Wędruje on po świecie i pojawia się na różnych zgromadzeniach młodzieży. Dlaczego? Bo to jest znak nie tylko cierpienia, ale w ogóle chrześcijaństwa, znak zbawienia, znak Chrystusa  – mówił biskup.

Krzyż Chrystusa jest po to, by się było czego chwycić, czego uczepić, gdy będzie brakowało sił, gdy będzie brakowało motywacji, gdy się poślizgniecie na swoim grzechu, albo na grzechu innych ludzi, którzy byli dla Was do tej pory autorytetami – zaznaczył.

Budować na Chrystusie. Nie na sobie, nie na innych ludziach. Dlatego jest bardzo ważne pytanie: Czy mam osobistą relację z Chrystusem? – czy modlę się – i to nie tylko odmawiam pacierz, ale czy nawiązuje więź, czy spotykam się z Chrystusem, z osobą – pytał

Bp Piotr przybliżył słuchaczom postaci wyniesionej niedawno na ołtarze rodziny Ulmów. Wskazał, że to właśnie więź z Chrystusem i posłuszeństwo Jego Słowu, było fundamentem ich życia. Zachęcił do naśladowania ich wierności Chrystusowi i Kościołowi.

Na zakończenie Mszy św. przedstawiciel młodzieży odczytał telegram, który po uroczystościach, zostanie wysłany do Ojca Świętego Franciszka. Młodzież podziękowała biskupowi za obecność, wygłoszone słowo oraz modlitwę w ich intencji. Przedstawiciele ofiarowali pasterzowi bukiet kwiatów. Biskup Piotr podziękował wszystkim, którzy mieli udział w organizacji wspólnego świętowania, w sposób szczególny podziękował ks. Piotrowi Jarosiewiczowi.

Po Eucharystii przed młodzieżą wystąpił zespół „Małe TGD”. To profesjonalny zespół dziecięcy, wykonujący muzykę pop z chrześcijańskim przesłaniem. Zespół młodych wokalistów łamie schematy i pokazuje, że również dzieci mogą śpiewać o Bogu w nowoczesny sposób. Zespół wydał debiutancką płytę „Góry do Góry” w 2017 roku.

Spotkanie zakończyło się obiadem w ogrodach seminaryjnych. Nad całością czuwał ks. kan. Piotr Jurczak – Dyrektor Administracyjny WSD oraz wolontariusze KSMu.

Do uczestnictwa w Diecezjalnym Dniu Młodzieży zgłosiło się 60 szkół z całej diecezji, a liczba uczestników wyniosła ok. 2000 osób. Szkoły noszące imiona świętych i błogosławionych były reprezentowane przez poczty sztandarowe. W spotkaniu uczestniczyli ponadto uczestnicy WTZ z Siemiatycz, harcerze, członkowie Ruchu Światło – Życie oraz wolontariusze KSMu.

Młodzieży towarzyszyli nauczyciele, katecheci, księża oraz siostry zakonne.

tekst i zdjęcia – ks. Wojciech Łuszczyński

źródło: www.drohiczynska.pl

 

 

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ TUTAJ

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011