"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: czwartek, 7 grudnia 2023 r.
Imieniny: Agaty, Dalii, Sobiesława

Jubileusz 100- lecia parafii

4 maj 2023
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceHymn „Te Deum laudamus” wybrzmiał w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce z okazji jubileuszu 100- lecia istnienia tej wspólnoty parafialnej

Centrum obchodów stanowią uroczysta Msza św. celebrowana pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka. Obecny był również bp Antoni Dydycz, kapłani pochodzący z tej parafii i na przestrzeni lat pracujący tu duszpastersko. Tuż przed rozpoczęciem Eucharystii historię tej wspólny parafialnej przybliżył ks. prał. Zbigniew Rostkowski – wikariusz generalny diecezji drohiczyńskiej. Procesja wejścia zatrzymała się przy wejściu do świątyni, aby tam bp Piotr Sawczuk, wicepremier Jacek Sasin oraz burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak mogli dokonać osłonięcia tablicy pamiątkowej. Miejscowy proboszcz ks. prał. Zbigniew Niemyjski oraz przedstawiciele parafii powitali przybyłych gości.

ZOBACZ ZDJĘCIA

W homilii bp Piotr Sawczuk podkreślił, że jubileusz parafii łączy się z uroczystością NMP Królowej Polski oraz z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. „Patrzymy wstecz, by zobaczyć, że od wielu pokoleń w Hajnówce były budowane pełne ducha i nadprzyrodzonej mocy relacje z Panem Bogiem i z braćmi. Od wielu pokoleń byli wysyłani przez biskupa kapłani, aby żyjąc wśród ludzi, żyjąc na tej ziemi, głosili prawdy wieczne, prowadzili do zbawienia” – powiedział. Przypomniał historię parafii, która została erygowana 3 maja 1923 r. przez biskupa wileńskiego bł. Jerzego Matulewicza. Jej pierwszym proboszczem był ks. Antoni Mioduszewski. Biskup odniósł się również do liturgii słowa, zawierającej fragment Apokalipsy św. Jana oraz testament Jezusa z krzyża. Jak zauważył Konstytucja 3-go maja 1791 r. nazywana jest testamentem Pierwszej Rzeczpospolitej. Ten ważny dokument oparty na wartościach chrześcijańskich i Chrystusowej Ewangelii nie zdołał uchronić przed Targowicą i drugim rozbiorem Polski. Na przestrzeni dziejów miała jednak bardzo duże znaczenie duchowe. Rocznice jej ustanowienia były świętowany w czasie zaborów, w czasie wojny i w czasie panowania systemu komunistycznego. Konstytucja była znakiem nadziei na lepszą, wolną Polskę.

Podczas procesji z darami poszczególni przedstawiciele ofiarowali m.in. monstrancję, naczynia liturgiczne, szaty liturgiczne, Mszał oraz chorągiew z wizerunkiem bł. Stefana Wyszyńskiego. Na zakończenie Eucharystii nie zabrakło wystąpień zaproszonych gości, którzy na ręce ks. Proboszcza składali słowa gratulacji z okazji stulecia parafii i życzyli Bożego błogosławieństwa i dalszego rozwoju wspólnoty parafialnej. List gratulacyjny od premiera rządu Mateusza Morawieckiego odczytał wiece premier Jacek Sasin. W przemówieniach podkreślono fakt, że powołanie i istnienie  rzymskokatolickiej parafii ściśle łączy się z historią miasta. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło duchowieństwa rzymskokatolickiego i prawosławnego, sióstr zakonnych, przedstawicieli Europarlamentu, władz parlamentarnych, samorządowych, służb mundurowych. Swoja obecnością zaszczyciły licznie przybyłe poczty sztandarowe.

Wspólnota parafialna do uroczystości jubileuszowych przygotowywała się poprzez Misje Święte ze Świętym Janem Pawłem II. Trwały one od 26 kwietnia a przewodniczył im ks. Sylwester Fiećko SAC. Z tej tez okazji na placu przykościelnym stanął pamiątkowy krzyż. Jego poświęcenia dokonał bp Piotr Sawczuk. Zarówno pod nowo ustawionym krzyżem, jak i przed pomnikiem św. Jana Pawła II złożono kwiaty. Bractwo kurkowe zadbało o salwę armatnią.

Przy akompaniamencie Orkiestry Dętej OSP w Hajnówce w uroczystym pochodzie przemaszerowano pod pomnik Konstytucji 3-go Maja w parku miejskim. Nie zabrakło tam okolicznościowych przemówień oraz złożenia wieńców i zniczy. Biskup Piotr Sawczuk odmówił specjalną modlitwę w intencji Ojczyzny. Ostatnim punktem uroczystości był Piknik Rodzinny, trwający do póżnych godzin wieczornych.

tekst i zdjęcia – ks. Marcin Gołębiewski

Centrum Informacji Diecezji Drohiczyńskiej

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011