"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: czwartek, 7 grudnia 2023 r.
Imieniny: Agaty, Dalii, Sobiesława

160. rocznica Powstania Styczniowego

22 styczeń 2023
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceCo roku tysiące Polaków uczestniczą w obchodach oddających cześć bohaterskim przodkom uczestniczącym w powstaniu, które wybuchło w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. i było największym powstaniem przeciwko zaborcy rosyjskiemu.

W Powstaniu Styczniowym uczestniczyło ponad 200 tys. osób, które wzięły udział w ponad 1,2 tys. bitwach i potyczkach. Klęska powstania nie przekreśliła szans na odzyskanie wolności. Zaborcom nie udało się złamać ducha narodu. Powstanie Styczniowe stało się dla następnych pokoleń bodźcem do dalszej walki o wolność, czego skutkiem było odzyskanie niepodległości po I wojnie światowej.

22 stycznia 2023 r. mieszkańcy Hajnówki zebrali się na Mszy Świętej w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce z okazji 160. Rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Mszy Świętej przewodniczył ks. Zbigniew Niemyjski - proboszcz i dziekan hajnowski, który w kazaniu nawiązał do bohaterów Powstania Styczniowego. W Eucharystii brali udział przedstawiciele samorządu hajnowskiego, służb mundurowych, duchowieństwa, Akcji Katolickiej i klasy wojskowej 1 Liceum Ogólnokształcącego w Hajnówce . Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe: Komendy Powiatowej Policji, Państwowej Straży Pożarnej i Aresztu Śledczego. Podczas niedzielnych mszy modlono się o pokój w Polsce, w Ukrainie, w Europie i na całym świecie. Po Mszy Świętej mieszkańcy Hajnówki oddali hołd poległym powstańcom przy pomniku Powstania Styczniowego na skwerze przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

W swoim przemówieniu Burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak podziękował zebranym delegacjom i mieszkańcom Hajnówki za wspólne oddanie hołdu powstańcom styczniowym i powiedział: Wiek XXI jest wiekiem, kiedy wojny powinny raz na zawsze ze świata zniknąć. Życzę nam wszystkim, by wojna, która rozgrywa się u naszych sąsiadów w Ukrainie skończyła się jak najszybciej i żeby w przyszłości Europa i świat mogły cieszyć się pokojem i szansą na normalną pracę i harmonijny rozwój.

 

GALERIA

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011