"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: czwartek, 7 grudnia 2023 r.
Imieniny: Agaty, Dalii, Sobiesława

Spotkanie ekumeniczne

22 styczeń 2023
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce22 stycznia odbyło się coroczne spotkanie w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego i Soborze Trójcy Świętej związane z Tygodniem Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.

Tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan przebiegał pod hasłem "Czyńcie dobro, szukajcie sprawiedliwości".

Od ponad 40 lat w Hajnówce wierni katoliccy spotykają się z prawosławnymi w tygodniu modlitw o jedność chrześcijan, by wspólnie zanosić błagania do Boga pokój i pojednanie.Tradycyjnie kapłani katoliccy głoszą tego dnia kazanie w cerkwii, a prawosławni w kościele.  Na uroczystej  wieczornej Mszy Świętej, której przewodniczył ks. Zbigniew Niemyjski - dziekan hajnowski, pojawili się zaproszeni goście z prawosławnego Soboru Trójcy Świętej w Hajnówce, na czele z proboszczem i dziekanem – ks. mitratem Michałem Niegierewiczem.  Eucharystię uświetnił Chór Parafialny pod przewodnictwem p. organisty Karola Wasilewskiego.. Drugą część wspólnych modlitw odbyła się w cerkwii. Były to uroczyste nieszpory, którym przewodniczył ks. Krzysztof Kuderski. Z kolei Słowo Boże w cerkwii wygłosił ks. Rafał Oleksiuk - prefekt parafii Podwyższenia Krzyża Świetego w Hajnówce. 

Mimo, iż pełnia objawienia niezmiennie od dwóch tysięcy lat przekazywana jest i pielęgnowana tylko w Kościele Katolickim, to katolicy nie mogą zamykać się na swoich braci wierzących w Chrystusa, którzy z różnych przyczyn dziejowych odłączyli się od swojego korzenia. Podstawową kwestią jest oczywiście modlitwa o pojednanie zanoszona do Pana Boga. Prowadzone są też spotkania między teologami oraz głowami poszczególnych Kościołów, które mają za zadanie wypracowywać wspólne stanowiska w niektórych kwestiach. Owocem takiej pracy ekumenicznej jest np. „Deklaracja o wzajemnym uznaniu Chrztu Świętego” podpisana w 2000 r. przez przedstawicieli siedmiu Kościołów. Szczególnie praktykowany jest również ekumenizm na poziomie praktyczny, który przejawia się np. poprzez organizowanie wspólnych akcji charytatywnych.

Papież Jan Paweł II, będąc w 1999 r, w Drohiczynie mówił: „w Drohiczynie, w sercu Podlasia, od wieków spotykają się chrześcijańskie tradycje Wschodu i Zachodu. To miasto było zawsze otwarte na katolików, prawosławnych i protestantów.” Rzeczywiście w Diecezji Drohiczyńskiej żyje kilkadziesiąt tysięcy przedstawicieli prawosławia, więc szczególnie wschodnie granice diecezji (dekanaty hajnowski, bielski i siemiatycki) są miejscem, gdzie ekumenizm przenika codzienność mieszkańców.

 

GALERIA

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011