"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: poniedziałek, 26 luty 2024 r.
Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława

Procesja Bożego Ciała 2011

28 czerwiec 2011
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceProcesja Bożego Ciała przeszła w Hajnówce ulicą 3 Maja z kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Św. do kościoła p.w. św. Cyryla i Metodego, zatrzymując się przy czterech ołtarzach.

Uroczystą Mszą św. o godz. 1000  odprawioną w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Św. dla obu hajnowskich Parafii rozpoczęły się obchody Bożego Ciała. W tym roku Boże Ciało w Hajnówce razem z nami przeżywał  Jego Ekscelencja  Ks. Biskupa Kazimierz Wielikosielec – Biskup Piński na Białorusi, którego na początku Mszy św. serdecznie powitał ks. kan. Józef Poskrobko –  proboszcz naszej Parafii. Ks. Proboszcz powitał też nie mniej znamienitych Gości –  Rodaków hajnowskich pracujących za granicą: ks. Marka Siekierkę z Kamerunu i o. Radosława Jaszczuka z Chicago w USA, a także księży z Parafii św. Cyryla i Metodego – ks. kan. Zygmunta Bronickiego – proboszcza – współkoncelebransów  oraz ks. Piotra Jurczaka – prefekta z Parafii św. Cyryla i Metodego. Bezpośrednio po zakończonej Mszy Św. wyruszyła procesja eucharystyczna z naszego kościoła, którą rozpoczął Ks. Biskup Kazimierz. Procesja przeszła główną ulicą naszego miasta tj. ul. 3 Maja, zatrzymując się przy czterech ołtarzach. Przenajświętszy Sakrament od poszczególnych ołtarzy nieśli: ks. kan. Józef Poskrobko, ks. Andrzej Falkowski, o. Radosław Jaszczuk i ks. Piotr Jurczak. W procesji wzięły udział: dzieci, które w tym roku przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej, dziewczynki sypiące kwiaty, dziewczynki niosące poduszki, ministranci, lektorzy, dzieci w strojach krakowskich niosące feretron z wizerunkiem bł. Jana Pawła II, a także inni – niosąc feretrony i sztandary, różaniec, chorągwie. Procesję uświetniała orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej, schola z Parafii Farnej prowadzona przez s. Gabrielę oraz chór męski z Parafii św. Cyryla i Metodego. W procesji wzięli też udział kapłani posługujący w Hajnówce, siostry zakonne ze zgromadzeń hajnowskich tj. Siostry Mniszki Klaryski od Wieczystej Adoracji i Siostry Misjonarki Świętej Rodziny oraz licznie zgromadzeni wierni.

Na zakończenie, gdy procesja doszła do kościoła św. Cyryla i Metodego ks. Bp Kazimierz Wielikosielec wygłosił wspaniałe kazanie, dając świadectwo – mówił o swoim powołaniu do kapłaństwa i warunkach pracy za wschodnią granicą.  Ksiądz Biskup mówił też o sytuacji Kościoła na Białorusi, podkreślając, że podczas komunizmu, ze wszelkimi odcieniami ateizmu, sposobem na przetrwanie i ratunkiem była wierząca rodzina oraz Msza św. radiowa nadawana z kościoła Świętego Krzyża, którą Ks. Biskup słuchał systematycznie. Na zakończenie Ks. Biskup Kazimierz podziękował wszystkim za modlitwę za Kościół na Białorusi i za wszelką pomoc mieszkającym tam Rodakom, oraz w kilku słowach pozdrowił wszystkich, którzy pochodzą z Parafii Szereszewo, a obecnie mieszkają w Hajnówce. Na koniec Uroczystość Bożego Ciała odśpiewaliśmy dziękczynny hymn „Ciebie, Boga, wysławiamy”, a Ks. Biskup Kazimierz Wielkosielc udzielił wszystkim mieszkańcom Hajnówki swego pasterskiego błogosławieństwa.

Ks. kan. Zygmunt Bronicki, gospodarz Parafii w której zakończyła się procesja Bożego Ciała podziękował wszystkim, którzy wzięli w niej udział, a więc: Ks. Bp Kazimierzowi Wielikosielcowi, wszystkim księżą, siostrom zakonnym, wszystkim biorącym udział w procesji i hajnowskiej Policji, która zabezpieczała trasę przemarszu.

 

Galeria.

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011