"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: czwartek, 20 czerwca 2024 r.
Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała

Dostojny Gość w naszej Parafii

27 czerwiec 2011
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceW czwartek 23 czerwca przyjechał do Hajnówki Jego Ekscelencja Ks. Biskup Kazimierz Wielikosielec - Biskup Piński na Białorusi.

Wieczorem we wtorek 21 czerwca br. zadzwonił na plebanii telefon. Gdy odebrał telefon ks. kan. Józef Poskrobko - nasz proboszcz - w słuchawce usłyszał ciepły, spokojny głos, z lekka zaciągający wschodnim akcentem. Po polsku, choć z wplecionymi w polszczyznę rosyjskimi słowami nieznajomy rozmówca pochwalił Pana Jezusa, a później się przedstawił: "Mówi Biskup Kazimierz z Pińska, chcę przyjechać do was do Hajnówki na Boże Ciało w czwartek. U was mieszka moja rodzina, krewni pochodzący ze Szereszewa. W Hajnówce byłem ostatni raz około dwadzieścia lat temu i ówczesny ks. proboszcz obwoził minie po parafii Trabantem". Łatwo było się domyślić, że owym proboszczem wtedy w Hajnówce był śp. ks. kan. Alfons Trochimiak. Z dalszej rozmowy ks. Proboszcz dowiedział się, że Ks. Bp Kazimierz Wielikosielec pochodzi z parafii Szereszewo, a w Hajnówce żyją jego krewni - są to państwo: Staruniowie i Goździkowie. Ks. Proboszcz zaprosił więc księdza Biskupa jak umiał najpiękniej .

W czwartek w Uroczystość Bożego Ciała Ks. Biskup Kazimierz przed godz. 900 przyjechał do Hajnówki. Po lekki śniadaniu i krótkim odpoczynku niecodzienny Gość  przewodniczył uroczystej Mszy Św., odprawianej w naszym kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Św. dla obu parafii w Hajnówce. Później wziął udział w procesji Bożego Ciała, na zakończenie zaś procesji wygłosił wspaniałe kazanie. W godzinach popołudniowych Ks. Bp Kazimierz spotkał się na plebanii ze swoją Rodziną, która mieszka w Hajnówce. Przyszło kilkanaście osób z rodzin państwa Starunów i Goździków. Wieczorem Ks. Bp Kazimierz gościł u SS. Klarysek na ul.Lipowej, podziwijając wspaniałą pracę, jaką wykonały Siostry budując tak okazały klasztor i piękny kościół.

Na drugi dzień tj. 24 czerwca wypadła 12 rocznica święceń biskupich, czyli konsekracji Ks. Bpa Kazimierza Wielikosielca. Nasz Gość pragnął podziękować Panu Bogu za łaskę i dar pełni kapłaństwa jakim jest biskupstwo uczestnicząc w Odpuście św. Jana Chrzciciela. Dobrze się złożyło, gdyż w pobliskiej Narewce tego dnia był właśnie Odpust św. Jana. Tam Ks. Bp Kazimierz odprawił Mszę św. odpustową dziękując za dar i łaskę swojej konsekracji. Tego dnia odwiedził jeszcze Narew i Rudkę koło Brańska, gdzie jest obraz św. Antoniego. Jest to obraz szczególny, bo pochodzi z Mira - pierwszej parafii na Białorusi, gdzie Ks. Bp Kazimierz jeszcze jako kapłan pracował. W godzinach wieczornych w piątek Ks. Bp Kazimierz Wielikosielec odjechał na Białoruś obicując, że jeszcze kiedyś odwiedzi Hajnówkę. Serdecznie więc zapraszamy. 

Galeria.

 

 

 

 

 

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011