"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: poniedziałek, 26 luty 2024 r.
Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława

Modlitwa o jedność chrześcijan

29 styczeń 2022
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce23 stycznia 2022 r. miały miejsce spotkania i modlitwy ekumeniczne w Hajnówce. Od ponad 40 lat w Hajnówce wierni katoliccy spotykają się z prawosławnymi w tygodniu modlitw o jedność chrześcijan, by wspólnie zanosić błagania do Boga pokój i pojednanie.

„Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon” (Mt 2,2).  Te słowa wypowiedziane przez trzech Mędrców stały się tematem tegorocznych obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Mimo, iż pełnia objawienia niezmiennie od dwóch tysięcy lat przekazywana jest i pielęgnowana tylko w Kościele Katolickim, to katolicy nie mogą zamykać się na swoich braci wierzących w Chrystusa, którzy z różnych przyczyn dziejowych odłączyli się od swojego korzenia. Podstawową kwestią jest oczywiście modlitwa o pojednanie zanoszona do Pana Boga. Prowadzone są też spotkania między teologami oraz głowami poszczególnych Kościołów, które mają za zadanie wypracowywać wspólne stanowiska w niektórych kwestiach. Owocem takiej pracy ekumenicznej jest np. „Deklaracja o wzajemnym uznaniu Chrztu Świętego” podpisana w 2000 r. przez przedstawicieli siedmiu Kościołów. Szczególnie praktykowany jest również ekumenizm na poziomie praktyczny, który przejawia się np. poprzez organizowanie wspólnych akcji charytatywnych.

 

Papież Jan Paweł II, będąc w 1999 r, w Drohiczynie mówił: „w Drohiczynie, w sercu Podlasia, od wieków spotykają się chrześcijańskie tradycje Wschodu i Zachodu. To miasto było zawsze otwarte na katolików, prawosławnych i protestantów.” Rzeczywiście w Diecezji Drohiczyńskiej żyje kilkadziesiąt tysięcy przedstawicieli prawosławia, więc szczególnie wschodnie granice diecezji (dekanaty hajnowski, bielski i siemiatycki) są miejscem, gdzie ekumenizm przenika codzienność mieszkańców. 23 stycznia 2022 r. miały miejsce spotkania i modlitwy ekumeniczne w Hajnówce. Od ponad 40 lat w Hajnówce wierni katoliccy spotykają się z prawosławnymi w tygodniu modlitw o jedność chrześcijan, by wspólnie zanosić błagania do Boga pokój i pojednanie. Tradycyjnie kapłani katoliccy głoszą tego dnia kazanie w cerkwii, a prawosławni w kościele. W tym roku pierwsza część spotkania odbyła się w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce. Na uroczystej  wieczornej Mszy Świętej, której przewodniczył ks. Zbigniew Niemyjski - dziekan hajnowski, pojawili się zaproszeni goście z prawosławnego Soboru Trójcy Świętej w Hajnówce, na czele z proboszczem i dziekanem – ks. mitratem Michałem Niegierewiczem. Kazanie na temat znaczenia Narodzenia Pańskiego wygłosił ks. Nikita Kazakiewicz. Eucharystię uświetnił Chór Leśników Puszczy Białowieskiej pod przewodnictwem pana Konrada Śledzia. Drugą część wspólnych modlitw odbyła się w cerkwii. Były to uroczyste nieszpory, którym przewodniczył ks. Marek Jurczuk. Z kolei Słowo Boże w cerkwii wygłosił proboszcz parafii katolickiej pw. św. Cyryla i Metodego w Hajnówce – ks. Zygmunt Bronicki, apelując do nieustannej modlitwy w intencji pojednania i przypominając jak wielkim zgorszeniem dla świata są podziały i kłótnie między wyznawcami Chrystusa.

 

GALERIA

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011