"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: piątek, 8 grudnia 2023 r.
Imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza

Wizyta misjonarza z Ukrainy

17 listopad 2021
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceNaszą parafię odwiedził ks. Daniel Kułakowski pracujący na Ukrainie.

W niedzielę 14 listopada przypadał XIII Dzień Modlitewnej Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym dni parafie Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce odwiedził ks. Daniel Kułakowski pracujący na Ukrainie. Mimo, iż obecnie Kościół na Ukrainie nie jest prześladowany, jednak wciąż bardzo powoli podnosi się z kilkudziesięciu lat prześladowań komunistycznych. Ks. Daniel podzielił się tym, jak wygląda sytuacja katolików w parafii Bałta w Diecezji Odesko - Symferopolskiej na Ukrainie gdzie posługuje od kilku lat.

Jak opowiadał: „Jest to najstarszy kościół na Południu Ukrainy. Świątynia ma ponad 257 lat, została ufundowana przez Księcia Lubomirskiego, ku czci Jego świętego Patrona, św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Za czasów komunistycznych kościół został całkowicie zniszczony, bo były w nim różne składy, a przez wiele lat dworzec autobusowy. Od ponad dwóch lat jestem proboszcze tej niewielkiej parafii, która liczy około 80 osób. Bieda panująca na południu Ukrainy nie pozwala nam remontować świątyni z własnych środków. Niedzielna taca wynosi około 80 złotych. Wszystko, co czynimy jeśli chodzi o utrzymanie parafii i prace remontowe jest możliwe tylko i wyłącznie dzięki hojnym ofiarom Polaków i wielkiej życzliwości Księży Proboszczów do których przyjeżdżam i proszę o tę pomoc.”

Parafianie hajnowscy okazali hojny gest i otwartą dłoń w kierunku naszych braci w wierze, dając iskierkę nadziei katolikom żyjącym w wielkiej biedzie i warunkach w których coraz trudniej odnaleźć nadzieję na lepsze jutro.

GALERIA

Ks. Rafał Oleksiuk

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011