"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: piątek, 21 czerwca 2024 r.
Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa

Komunikat Biskupa Drohiczyńskiego

27 październik 2021
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceWielebni Księża Proboszczowie, Drodzy Bracia i Siostry w Chrystusie.

Wielebni Księża Proboszczowie,
Drodzy Bracia i Siostry w Chrystusie,

Zwracam się do Was z prośbą o ufną modlitwę do Boga w intencji rozwiązania kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej. Niektóre parafie naszej diecezji leżą w strefie nadgranicznej i częściowo objęte są stanem wyjątkowym. Wiele osób spotyka nieznanych sobie ludzi, którzy są bardzo zmęczeni, przemarznięci i przeniknięci strachem, a temperatura na dworze ciągle się obniża. Ojciec święty Franciszek niedawno, mówiąc o migrantach, przypomniał, że trzeba pomagać i ocalać, ponieważ wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za życie naszego bliźniego. Tym bardziej, musimy mieć w pamięci słowa Jezusa skierowane do tych, którzy mają prawo spodziewać się wiecznej nagrody: Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie (Mt 25, 35).

Dziękując Wam, Wielebni Księża oraz Waszym Parafianom, za wszelkie przejawy chrześcijańskiej postawy wobec przybyszów i próby organizowania im pomocy, zarazem proszę o kreatywność w dalszym szukaniu skutecznego i zgodnego z prawem sposobu pochylania się nad ich losem. Po odbyciu kilku spotkań z dyrektorami Caritas ogólnopolskiej i diecezjalnej, a także z przedstawicielami Straży Granicznej i Policji, widzę, że produkty niosące doraźną pomoc, a przygotowane przez Caritas, winny trafiać w pierwszym rzędzie do trzech placówek Straży Granicznej, leżących przy naszym odcinku granicy. Trzeba je też skierować na posterunki Policji. Ponadto, winny być dostępne w parafiach położonych przy granicy, skąd – za pośrednictwem członków zespołów charytatywnych, bądź życzliwych parafian – będą mogły dotrzeć do potrzebujących. Każdy może włączyć się w tę pomoc za pośrednictwem Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej: www.drohiczyn.caritas.pl. Ufam, że choć trochę nasze wsparcie ulży doli przybyszów, a może i niektórym uratuje życie.

Pragnę także wyrazić wdzięczność wszystkim funkcjonariuszom Straży Granicznej, Policji i żołnierzom Wojska Polskiego za ich ofiarną i bardzo trudną pracę. Niech Dobry Bóg wspomoże Ich w służbie, pomoże zachować serdeczne odniesienie do ludzi i uchroni przed niebezpieczeństwem. Wszystkim z serca błogosławię.

               + Piotr Sawczuk
Biskup Drohiczyński

  Drohiczyn, 27. 10. 2011 r.

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011