"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: niedziela, 3 grudnia 2023 r.
Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery

DEKRET BISKUPA DROHICZYŃSKIEGO

19 czerwiec 2021
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceODWOŁUJĄCY DYSPENSĘ OD OBOWIĄZKU NIEDZIELNEGO UCZESTNICTWA WE MSZY ŚWIĘTEJ

Drodzy Księża, Osoby Konsekrowane, Kochani Diecezjanie!

Sytuacja związana z pandemią koronawirusa, która tak boleśnie dotknęła cały świat, także naszą Ojczyznę i naszą diecezję, w ostatnich tygodniach uległa wyraźnej poprawie. Wprowadzone przez władze państwowe obostrzenia, dotyczące limitu osób mogących uczestniczyć w nabożeństwach w znacznej mierze zostały ograniczone, umożliwiając w ten sposób każdemu udział we Mszy świętej.

Zgodnie z postanowieniem biskupów zebranych na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej, niniejszym – z dniem 21 czerwca 2021 r., zgodnie z kan. 87 § 1 i kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego, odwołuję dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej – udzieloną w moim Zarządzeniu z dnia 13 marca 2020 r. i przedłużaną w kolejnych zarządzeniach.

Proszę i zachęcam wszystkich diecezjan do odnowienia wierności Eucharystii, z której zarówno Kościół, jak i poszczególni jego członkowie, czerpią obfite łaski. Zachęcam też do gorliwego przystępowania do Stołu Pańskiego, po okresie panujących ograniczeń. Rodziców proszę, by zatroszczyli się o dzieci i młodzież, a osoby dorosłe, by pomogły starszym wziąć udział w spotkaniu eucharystycznym.

„Sine dominico non possumus!” Bez daru Pańskiego, bez Dnia Pańskiego nie możemy żyć: tak odpowiedziało w roku 304 kilku chrześcijan z Abiteny, w dzisiejszej Tunezji, schwytanych na niedzielnej celebrze liturgicznej, która była zabroniona. Niech i dziś, po okresie trudności i ograniczeń, przechodzących - jak ufamy - do historii, z naszych ust popłyną słowa „Sine dominico non possumus!” Bez daru Pańskiego, bez Dnia Pańskiego nie możemy żyć.

/-/ + Piotr Sawczuk Biskup Drohiczyński

/-/ Ks. Jarosław Rzymski Notariusz Kurii

 

Kuria Diecezjalna

Drohiczyn, 18.06.2021 r.

Ul. Kościelna 10

L. 432/2021 17-312

Drohiczyn

 

ZARZĄDZENIE: Dekret odwołujący dyspensę należy podać wiernym do wiadomości podczas wszystkich Mszy św. w niedzielę 20 czerwca br., a także umieścić na tablicy ogłoszeń.

/-/ ks. dr Zbigniew Rostkowski

Wikariusz Generalny

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011