"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: sobota, 2 grudnia 2023 r.
Imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny

TRIDUUM SACRUM W HAJNOWSKIEJ PARAFII

28 kwiecień 2011
Przygotowania do Uroczystości Zmartwychwstania Pana Jezusa rozpoczęły się w Wielkim Tygodniu.

W Wielki Czwartek Msza Św. Wieczerzy Pańskiej zgromadziła w kościele sporą liczbę parafian. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. kan. Józef Poskrobko – proboszcz naszej parafii, kazanie o Tajemnicy Eucharystii i wielkiej godności kapłaństwa wygłosił ks. mgr Krzysztof Dobrogowski. Po Mszy Św. wierni trwali na adoracji przy ołtarzu wystawienia tzw. „ciemnicy” do godz. 22.00.

W Wielki Piątek wznowiono adorację Przenajświętszego Sakramentu o godz. 9.00 – tym dniu nigdzie na całym świecie nie sprawuje się Najświętszej Ofiary, tylko w godzinach popołudniowych – odprawiana u nas o godz. 18.00 – rozpoczęła się Liturgia Męki Pańskiej. Liturgii przewodniczył ks. mgr Andrzej Falkowski – nasz wikariusz razem z diakonem Radosławem Żukowskim. Kilkuset hajnowian w naszym kościele tego dnia po wysłuchaniu Męki Pańskiej oddało cześć Krzyżowi Św. Podczas adoracji w skupieniu i porządku podchodzono przez środek kościoła, aby ucałować Krzyż. Po tym nabożeństwie Przenajświętszy Sakrament przeniesiono w monstrancji do publicznej adoracji w Grobie Pańskim, która trwała do godz. 22.00.

W Wielką Sobotę adorację przy Grobie Pańskim wznowiono o godz. 9.00 i trwała przez cały dzień i noc aż do Rezurekcji. W tym też dniu święci się pokarmy na stół świąteczny – tradycyjnie kapłani poświęcali pokarmy w naszym kościele od godz. 9.00 do 16.00 co godzinę. Wierni, którzy przynosili pokarmy do poświęcenia składali przy tej okazji ofiary dla biednych. W godzinach wieczornych tj. o godz. 18.00 rozpoczęła się Liturgia Wielkiej Soboty. Przewodniczył tej Liturgii ks. kan. Józef Poskrobko – nasz proboszcz. Na początku na zewnątrz świątyni poświęcił on ogień od którego został zapalony Paschał – duża świeca symbolizująca Chrystusa. Ten zapalony Paschał w uroczystej procesji wniósł do kościoła diakon. Przy ołtarzu przepiękne Orędzie Paschalne odśpiewał ks. Krzysztof Grzybowski, następnie ks. proboszcz poświęcił wodę do chrztów, a zebrani licznie wierni trzymając w ręku zapalone świece odnowili Przyrzeczenia Chrzcielne. Następnie rozpoczęła się uroczysta Msza św. Wigilii Paschalnej na zakończenie której ks. proboszcz udzielił błogosławieństwa, a diakon zaśpiewał radosne Alleluja. Po skończonej Liturgii wznowiono adorację Przenajświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim, która trwała do godz. 23.00.

Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Od godz. 4.00 rozpoczęła się tego dnia adoracja i trwała aż do rezurekcji. O godz. 6.00 rozpoczęła się Rezurekcja – z radosnym śpiewem „Wesoły dziś nam dzień nastał …” procesja rezurekcyjna trzy razy okrążyła kościół, potem była sprawowana Msza Św. koncelebrowana przez ks. kan. Józefa Poskrobko – naszego proboszcza i ks. mgr Krzysztofa Grzybowskiego, podczas której kazanie wygłosił nasz Gość – ks. Krzysztof – były wikariusz naszej parafii, a obecnie student KUL. Następnie ks. proboszcz odczytał Życzenia świąteczne, które do diecezjan skierował tego dnia Ks. Biskup dr Antoni Pacyfik Dydycza. Na zakończenie uroczystej Mszy św. ks. proboszcz podziękował wszystkim zaangażowanym w tym roku w przeżywanie Wielkiego Tygodnia i za udział w procesji rezurekcyjnej – szczególnie małym dzieciom – dziewczynkom sypiącym kwiaty podczas procesji i chłopcom. Wszystkim uczestnikom życzył „błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, przeżywanych w gronie rodzinnym, pełnych miłości i spokoju”.

Galeria

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011