"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: czwartek, 20 czerwca 2024 r.
Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała

Wielka Sobota

3 kwiecień 2021
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówcePoświęcenie pokarmów.

   Wielkosobotnim zwyczajem naszej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Hajnówce przystąpiliśmy do błogosławieństwa pokarmów na stół Wielkanocny. Pokarmy był błogosławione od godz. 10.00 do 15.00 co 30 minut. Poświecenie pokarmów dla większych grup odbywało się na zewnątrz świątyni przy pomniku św. Jana Pawła II z zachowaniem wszelkich środków sanitarnych. Mniejsze grupy miały poświecenie pokarmów w kościele.

   Liturgia błogosławieństwa zaczynała się od pozdrowienia wiernych, po czym następowało wyjaśnienie obrzędu błogosławieństwa. Wedle "Obrzędów błogosławieństw dostosowanych do zwyczajów diecezji polskich" szafarz mówi o wyrazie radości spotkania ze Zmartwychwstałym Panem w paschalnej ofierze Mszy Świętej. W tym czasie będziemy w radości spożywać posiłek w naszym gronie rodzinnym, a zatem przynosimy do pobłogosławienia pokarmy, abyśmy mogli z sercami wypełnionymi radością, miłością, życzliwością oraz postawą szacunku do trudu włożonego przez naszych rodziców i bliskich, którzy te pokarmy przygotowali.

       Następnie szafarz odczytał fragment z Dziejów Apostolskich mówiący o rozdzielaniu dóbr każdemu według potrzeb oraz o trwaniu jednomyślnie w świątyni i dzieleniu chleba z radością i prostotą serca. Później następowała modlitwa wiernych, w której przewodniczący szafarz wypowiadał prośby m.in. o uchronienie wszystkich narodów przed nieurodzajem, suszą i głodem, za wszystkimi i wierzącymi spożywającym chleb powszedni, za ludzi starszych i osamotnionych, za naszych rodaków, a także za wszystkich zgromadzonych.

     Następnie szafarz w nawiązaniu do Męki, Śmierci i Zmartwychwstania, a także do przygotowania wieczerzy przez uczniów, modlił się, aby ten wielkanocny posiłek, był dla obecnych okazją do radości i udziału w życiu i Zmartwychwstaniu Chrystusa.

       Następnie szafarz pobłogosławił pokarmy przeniesione w koszyczkach słowami, które nawiązywały do wydarzeń biblijnych. Pierwszym wspomnianym elementem jest chleb. Szafarz nawiązał do chleba żywego, Chrystusa, który daje życie światu. Następnie szafarz pobłogosławił mięso, wędliny i wszelkie pokarmy. Nawiązał w tym miejscu do Baranka Bożego oraz do Ostatniej Wieczerzy. Na końcu szafarz nawiązał do jajka jako symbolu nowego życia, nawiązaniu do Chrystusa, który jest życiem i zmartwychwstaniem naszym. Oprócz chleba, mięsa, wędlin i jajek w koszykach można było dostrzec jeszcze inne elementy, takie jak babki z ciasta, sól, baranki z ciasta, które trafią na stół wielkanocny.

       Koszyczki były tradycyjnie przystrojone gałązkami m.in. bukszpanu, a także przykryte różnego rodzaju serwetkami.

   Oprócz błogosławieństwa pokarmów, była możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu wystawionego w Grobie Pańskim. Obecni byli zachętami przez szafarzy błogosławiących pokarmy do zatrzymania się oraz adoracji. W tym czasie również dyżur w konfesjonałach prowadzili nasi kapłani - ks. prał. Zbigniew Niemyjski - proboszcz naszej parafii i dziekan naszego dekanatu, a także ksiądz Mariusz Wolański - prefekt naszej parafii.

   Podczas błogosławieństwa pokarmów była również zbierane ofiary na pomoc potrzebującym.

GALERIA

tekst i zdjęcia: al. Daniel Konik

 

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011