"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: poniedziałek, 26 luty 2024 r.
Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława

Wielki Piątek

2 kwiecień 2021
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceDzień ciszy i skupienia.

Wierni Kościoła Powszechnego od czwartkowej Liturgii Wieczerzy Pańskiej, trwają w modlitewnym skupieniu oraz adoracyjnej ciszy. Wielki Piątek jest dniem zadumy nad Męką Chrystusa, skupienia, powagi, wzmożonej pobożności i gorliwych praktyk religijnych. Wielkopiątkowa liturgia jest pamiątką zwycięstwa odniesionego przez umęczonego i ukrzyżowanego Jezusa Chrustusa.

Niektórzy kończą porządki przedświąteczne. Wczorajsze przeniesienie Pana Jezusa do Ciemnicy nawiązało do zdrady Judasza oraz pojmanie Syna Bożego przez strażników. Od Wielkiego Czwartku jako  uczniowie czuwamy co się stanie z Panem Jezusem i na wzór Apostołów - pilnie i tęsknie wypatrujemy Mistrza. Wyrazem naszego czuwania jest post ścisły - a więc oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, post ilościowy - 1 posiłek do syta i 2 lekkie.

Również wypatrujemy Pana Jezusa podczas adoracji Najświętszego Sakramentu będącego w Ciemnicy. Od godzin rannych w naszym kościele trwała adoracja Pana Jezusa w grobie przez różne wspólnoty działające przy naszej Parafii i wiernych. W Wielki Piątek o godz. 15.00 Wspólnota Miłosierdzia Bożego rozpoczęła Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Nowenna ta stanowi przygotowanie do Świętego Miłosierdzia (Niedzieli Miłosierdzia Bożego), które przypada w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. 

W naszej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Hajnówce o godz. 18.00 rozpoczęła się Liturgia Wielkiego Piątku, której przewodniczył ks. prefekt Mariusz Woltański.

Jest to szczególny dzień w Kościele. W tym dniu nie jest sprawuje się Mszy Świętej. Spotkanie liturgiczne rozpoczęło się od procesyjnego wejścia i gestu najgłębszego uniżenia - postawy leżenia krzyżem zwanej prostracją. Następnie miała miejsce Liturgia Słowa. Męka Pańska Liturgii Wielkopiątkowej była śpiewana z podziałem na role: Słowa Chrystusa - ks. Mariusz Woltański, narratora - Pan Organista Konrad Śledź, inne osoby - lektor Pan Jan Masiejczyk. Po Ewangelii, celebrans odsłonił krzyż, podczas, którego wierni 3 razy przyklękali oddając pokłon krzyżowi. Następnie odbyła się adoracja krzyża przez kapłanów, służbę liturgiczną i wiernych. Adoracja krzyża odbyła się tylko przez przyklęknięcie lub ukłon z zachowaniem reżymu sanitarnego. Ofiary składne z okazji adoracji Krzyża Świętego wierni jak co roku składali na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Następnie wierni przystąpili do Komunii świętej. Po Komunii świętej nastąpiła uroczysta procesja przeniesienia Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. Swoją adorację wieczorem w Wielki Piątek miała Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym z Hajnowskich Parafii.

W tym dniu 02.04.2021 r. mija 16 rocznica odejścia do Domu Ojca papieża Św. Jana Pawła II. Dziękowaliśmy Panu Bogu za tak Wielkiego Polaka i Świętego naszych czasów. Przy pomniku papieża przez cały dzień ludzie zapalili znicze wdzięczności św. Janowi Pawłowi II. Natomiast w godzinę śmierci św. Jana Pawła II o godz. 21.37 zapłonęły świece w oknach naszych domów i mieszkań.

Po Wielkim Piątku czeka nas Wielka Sobota - dzień błogosławienia pokarmów, spowiedzi i oczekiwania na Liturgię Wigilii Paschalnej, która odbędzie się w naszej parafii o godz. 19.00.

GALERIA

Tekst i zdjęcia: al. Daniel Konik

 

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011