"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: czwartek, 7 grudnia 2023 r.
Imieniny: Agaty, Dalii, Sobiesława

Wielki Czwartek

1 kwiecień 2021
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceDar Eucharystii i kapłaństwa.

W Wielki Czwartek, 01.04.2021 r. w katedrze w Drohiczynie o godz. 09.30 została odprawiona Msza św. Krzyżma pod przewodnictwem Pasterza naszej diecezji ks. biskupa Piotra Sawczuka. Pod koniec Mszy św. Krzyżma Ordynariusz naszej diecezji ks. Biskup poświęcił oleje krzyżma i chorych. Na tę uroczystość przybyli przedstawicieli duchowieństwa: księża biskupi Seniorzy -ks. bp Antoni Dydycz i ks. bp Tadeusz Pikus, dziekani i wicedziekani, kapłani pracujący w Kurii Diecezjalnej, Seminarium Duchownym i Sądzie Biskupim, siostry zakonne i parafianie drohiccy. Na zakończenie Mszy świętej ks. biskup Piotr Sawczuk podniósł do godności kanonika honorowego Kapituły Drohiczyńskiej ks. dr Tomasza Szmurło, Sekretarza ks. Biskupa Drohiczyńskiego. Ks. Tomasz pracował w naszej Parafii jako Prefekt w latach 2004 - 2007. Gratulujemy ks. Tomaszowi godności kanonickiej i życzymy wielu łask Bożych w dalszej pracy kapłańskiej z pamięcią o modlitwie.

W Wielki Czwartek po południu we wszystkich kościołach naszej diecezji była sprawowana Msza święta Wieczerzy Pańskiej. W naszej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Hajnówce o godz. 18.00 była odprawiona Msza święta na pamiątkę ustanowienia Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa, której przewodniczył ks. prefekt Mariusz Woltański. Jest to szczególny dzień w Kościele Rzymskokatolickim, który nawiązuje do wydarzeń ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa przez Jezusa Chrystusa na Ostatniej Wieczerzy. W tym dniu przypadał Pierwszy Czwartek Miesiąca. Modliliśmy się o nowe powołania kapłańskie i zakonne z naszej parafii. Kolejnym elementem szczególnym w tym dniu jest nawiązanie od umywania nóg uczniom przez Pana Jezusa. Pan Jezus wskazuje w tym miejscu, że skoro On – Nauczyciel i Pan, mył nogi uczniom, to o ile bardziej my – Jego uczniowie – powinniśmy służyć sobie nawzajem.

Przed rozpoczęciem Eucharystii miało miejsce wyrażenie wdzięczności naszych parafian za dar posługi kapłańskiej i sakramentalnej kapłanom naszej parafii. Przedstawicieli dzieci i dorosłych złożyli kapłanom życzenia z okazji ustanowienia Sakramentu Kapłaństwa. Księża otrzymali róże. W czasie śpiewu hymnu „Chwała na wysokości…” zabrzmiały dzwonki i dzwony. Kaznodzieja ks. Mariusz Woltański nawiązał do Eucharystii i kapłaństwa. Mówił dalej kaznodzieja, że w dzisiejszych czasach są potrzebni kapłani, którzy w dobie pandemii koronawirusa będą głosili Chrystusa, sprawowali sakramenty i odprawiali Mszę świętą dla ludzi. Dostrzegalnym elementem wyróżniającym było wprowadzenie drewnianych kołatek zastępujących dzwonki.  Po Komunii Świętej nastąpiło procesyjne przeniesienie Pana Jezusa do Ciemnicy na pamiątkę wydarzenia modlitwy Chrystusa w Ogrójcu oraz pojmania przez kohortę i strażników wysłanych przez Arcykapłanów i faryzeuszów. W tym dniu swoją adorację w Ciemnicy mieli osoby duchowne: siostry i kapłani.

GALERIA

tekst: al. Daniel Konik

zdjęcia – al. Daniel Konik, Konrad Śledź

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011