"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: czwartek, 20 czerwca 2024 r.
Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała

Środa Popielcowa – początek Wielkiego Postu

17 luty 2021
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceWielki Post jest po to, aby przygotować się do właściwego przeżycia Świąt Wielkanocy.

Na pamiątkę postu Jezusa Chrystusa okres ten trwa 40 dni i wzywa do nawrócenia i pokuty. Kolorem szat liturgicznych jest kolor fioletowy. Zwyczajem związanym ze Środą Popielcową jest posypanie głów popiołem na znak żałoby i pokuty. Tego dnia według Kodeksu Prawa Kanonicznego (Kan. 1251-1252) obowiązuję wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, ale tylko jeden do syta). Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuję wiernych powyżej 14 roku życia, a post ścisły od 18 do 60 roku życia.

W Wielkim Poście będą odprawiane w naszym kościele następujące nabożeństwa:

- w piątki o godz. 17.30 - Droga Krzyżowa;

- w następną niedzielę po Mszy św. o godz. 08.00 - Gorzkie Żale.

Biorąc udział w tych nabożeństwach można zyskać odpust zupełny. Zachęcamy do wspólnej modlitwy podczas tych nabożeństw. Kto nie może z powodu choroby przybyć do kościoła niech odprawia te nabożeństwa w domu.

GALERIA

tekst: ks. Mariusz Woltański

zdjęcia: Bartosz Zdrojkowski

 

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011