"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: niedziela, 3 grudnia 2023 r.
Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery

Dr Kazimierz Ptaszyński patronem Szkoły Podstawowej Nr 3 w Hajnówce

4 wrzesień 2020
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceW dniu 04 września 2020 r. odbyła się długo wyczekiwana uroczystość wręczenia sztandaru i nadania Szkole Podstawowej Nr 3 w Hajnówce imienia dr Kazimierza Ptaszyńskiego.

Na placu szkolnym stawili się wszyscy uczniowie i nauczyciele placówki, swoją obecnością zaszczycili nas także wyjątkowi goście, m.in.: przedstawiciele duchowieństwa, władz miasta, Kuratorium Oświaty, dyrektorzy lokalnych szkół i przedszkoli. Zebranych powitali prowadzący: Halina Stepaniuk i Leszek Kabasa, wspólnie odśpiewano hymn państwowy. Uroczysty moment przekazania sztandaru poprzedziło odczytanie przez Przewodniczącą Rady Miasta Hajnówka Uchwały Nr XXXVIII/268/18 Rady Miasta Hajnówka z dnia 27 marca 2018 r. w sprawie nadania imienia Szkole Podstawowej Nr 3 w Hajnówce.

O poświęcenie sztandaru został poproszony Jego Ekscelencja Biskup Drohiczyński dr Piotr Sawczuk wraz z ks. prałatem Zbigniewem Niemyjskim oraz Jego Ekscelencja Biskup Hajnowski Paweł wraz z ks. mitratem Jerzym Ackiewiczem. Następnie Przedstawiciele Rady Rodziców wręczyli sztandar Szkoły - Dyrektor Karolinie Beacie Wachol-Worończuk, która podziękowała za cenny dar i zapewniła, że jest on symbolem systemu wartości, które są i będą fundamentem pracy wychowawczej naszej szkoły. Uczniowie przejmujący sztandar obiecali dbać o niego, sumiennie wypełniać swoje obowiązki i godnie reprezentować szkołę. Następnie odbyło się ślubowanie uczniów na sztandar szkoły.

Po ceremonii wręczenia głos zabrał Burmistrz Miasta Hajnówka Jerzy Sirak, który wraz z życzeniami i gratulacjami złożył na ręce Dyrektor pamiątkowy grawer. Wyraził nadzieję, że nasze wspólne dążenia do modernizacji budynków szkoły zakończą się w bliskiej przyszłości powodzeniem. Kolejno głos zabrali przedstawiciele duchowieństwa, życzyli nauczycielom wytrwałości i satysfakcji w dalszej pracy pedagogiczno-wychowawczej, a uczniom radości z czerpania wiedzy i wielu sukcesów edukacyjnych.

Część artystyczną zainaugurowała uczennica klasy III piosenką “Czy wojna jest dla dziewczyn?” Następnie na scenie wystąpiła grupa uczniów z klasy IV z piosenką „Kto, jeśli nie Ty”. Szkolna grupa wokalno-taneczna „Leśne nutki” zaprezentowała „Taniec kwiatów”. Nad występami uczniów czuwały Panie Maria Kruk i Ludmiła Jakimiuk.

Wzruszającą chwilą dla wszystkich obecnych na uroczystości było przedstawienie w wykonaniu uczniów klas VII i VIII pt. „Baśń o Białym Ptaku” autorstwa Pani Joanny Androsiuk. Symbolika inscenizacji przybliżyła zebranym wydarzenia, których bohaterami byli członkowie rodziny Ptaszyńskich w czasie II wojny światowej. Kazimierz Ptaszyński urodził w 1908 roku w Wilnie. Był absolwentem wydziału lekarskiego Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Krótko pracował w szpitalu wileńskim, wiosną 1937 roku otrzymał posadę lekarza ogólnego przychodni kolejowej w Hajnówce. W 1939 roku został zatrudniony w nowo utworzonym szpitalu, powstałym w budynku Kasy Chorych na potrzeby działań wojennych.

Przyjmował chorych w przychodni, z troską doglądał cywilnych pacjentów szpitalnych, z obowiązku leczył żołnierzy sowieckich i niemieckich. Odbywał liczne wizyty domowe. W pamięci hajnowian zapisał się jako człowiek skromny, powściągliwy w słowach i jako niezwykle życzliwy i ofiarny lekarz.

Przekazywał partyzantom do puszczy: lekarstwa, opatrunki i paczki żywnościowe. Dom Ptaszyńskich był miejscem tajemniczych wieczornych spotkań, licznych wizyt "ludzi z lasu", po których doktor często wychodził z domu. Wielokrotnie narażał swoje życie, opatrując rannych w puszczy. Zdarzało się, że nawet w budynku gospodarczym na własnym podwórzu udzielał pomocy. Doktor w szopie opatrywał rannego, a żona w tym czasie bawiła Niemców rozmową ugaszczając ich herbatą. Patron szkoły był doskonałym chirurgiem i to uchroniło go przed wywózką na Syberię, był bowiem potrzebny w szpitalu. Stracił życie za pomoc partyzantom. Rozstrzelany przez Niemców 17 września 1943 roku na żwirowni w Puszczy Białowieskiej wraz z rodziną: żoną Heleną, będącą w 9 miesiącu ciąży i trzyletnią córeczką Alinką. 10 kwietnia 1945 roku ekshumowano ciała ofiar masowego mordu, w tym rodziny doktorstwa Ptaszyńskich i pochowano na cmentarzu katolickim w Hajnówce.

Część artystyczną zakończyła absolwentka szkoły utworem Anny German „Człowieczy los”. Na zakończenie zebrani goście zostali zaproszeni do obejrzenia gazetki poświęconej dr Kazimierzowi Ptaszyńskiemu oraz wpisaniu się go księgi pamiątkowej. To wyczekiwane przez wszystkich wydarzenie na pewno wpisze się w karty historii Hajnówki. Jesteśmy dumni, że nasza szkoła nosi imię dr Kazimierza Ptaszyńskiego, jego patronat będzie nas inspirował w dalszej pracy. 

GALERIA

tekst: Barbara Frankowska

zdjęcia: Zbigniew Dzwonkowski


 

 

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011