"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: poniedziałek, 26 luty 2024 r.
Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława

Kolejny koncert organowy

30 sierpierń 2020
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceKoncert poświęcony 40. rocznicy powstania "Solidarności".

 

Hajnowska Fundacja Muzyki Kameralnej i Organowej, przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Hajnówka i Starostwa Powiatu Hajnowskiego zorganizowała ostatni w tym roku koncert w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce. Dnia 30.08.2020 r. po wieczornej Mszy św. o godz. 18.45 odbył się koncert w ramach Hajnowskiej Muzyki Kameralnej i Organowej poświęcony 40. Rocznicy powstania „Solidarności”. - Wystąpili lokalni artyści: Pan Sebastian Skrzypkowski, organista z Parafii Św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach oraz nasz Pan Organista Konrad Śledź. Obydwaj Panowie reprezentują wysoki poziom wykonawstwa muzyki sakralnej i liturgicznej oraz wykazują ogromne zamiłowanie do muzyki klasycznej, mimo swojego młodego wieku.

Ostatni w tym roku koncert poprowadził Prezes Hajnowskiej Fundacji Muzyki Kameralnej i Organowej ks. Zbigniew Niemyjski, proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce, który na wstępie koncertu przedstawił sylwetki wykonawców występujących w koncercie.

Pierwszym wykonawcą był Pan Sebastian Skrzypkowski, który w 2018 r. ukończył Diecezjalne Studium Muzyki Kościelnej w Siedlcach. Był on wieloletnim organistą w Parafii Łysów, następnie grał w Parafii Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach, a od kilku lat pracuje w Parafii Św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach. Jest studentem II roku na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Białymstoku, kierunek „ Edukacja artystyczna”. Pan Sebastian jest dyrygentem Scholi Boboli oraz Chóru działającego przy swojej Parafii. Ma za sobą liczne sukcesy muzyczne, m.in. współpraca z orkiestrą dętą w Liwie oraz tworzy orkiestrę dętą przy OSP Siemiatycze.

Drugi z wykonawców nasz Pan Organista Konrad Śledź dał się poznać jako osoba ceniąca liturgię oraz każdy jej element. Reprezentuje wysoki poziom dyrygentury chóralnej. Z jego inicjatywy powstał Kameralny Chór Parafialny działający przy naszej parafii już prawie od 2 lat. Ukończył w 2017 r. Diecezjalne Studium Muzyki Kościelnej z wynikiem bardzo dobrym. Zanim Pan Konrad trafił do naszej Parafii posługiwał przez 3,5 roku w Parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Warszawicach (diecezja siedlecka), następnie 2,5 roku w Diecezjalnym Sanktuarium Maryjnym w Ostrożanach oraz pracował jako Instruktor muzykoterapii w Miejsko - Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Drohiczynie. Prowadził także ponad rok Grupę Wokalną Dzieci i Młodzieży w Gminnym Ośrodku Kultury w Drohiczynie.

Obaj Panowie cenią sobie bardzo klasę oraz harmonię utworów muzyki klasycznej oraz poważnej. Niektóre z utworów były wykonywane na 4 ręce, gdzie jeden z organistów grał sekcję manuału, a drugi na manuale w niższych rejestrach sekcję basu, czyli klawiatury nożnej.

Podczas wieczornego koncertu wykonawcy zaprezentowali następujące utwory organowe:

  1. Etiuda G-dur Hermanna Berensa

  2. Preludium F-dur Jana Sebastiana Bacha - na 4 ręce

  3. Aria 10 ze Zbioru Klasztornego Sióstr Klarysek z Nowego Sącza

  4. Preludium i Fugę a-moll Jana Sebastiana Bacha- na 4 ręce

  5. Preludium d-moll Jana Podbielskiego

  6. Obój Gabriela- utwór z filmu Misja - na 4 ręce

  7. Preludium C-dur Jana Sebastiana Bacha - na 4 ręce

  8. Ave Maria Jana Sebastiana Bacha

oraz 2 utwory organy + wokal

  1. Ave Maria Cacciniego 

  2. Ave Maria Schuberta 

Udział w ostatnim koncercie jak i poprzednich wzięło wielu naszych parafian i gości, którzy na koniec uczty muzycznej podziękowali brawami wykonawcom i poprosili o bis. W imieniu wszystkich zgromadzonych Prezes Hajnowskiej Fundacji Muzyki Kameralnej i Organowej ks. proboszcz Zbigniew Niemyjski podziękował wykonawcom ostatniego koncertu a także poprzednim wykonawcom: duetowi gitarowemu Panu Zbigniewowi Budzyńskiemu, Panu Jarosławowi Kowalskiemu i wokalistce Pani Ilonie Wachowicz oraz Chórowi Kameralnemu z naszej Parafii na czele z Panem Organistą Konradem Śledź. Podziękowania popłynęły także za wsparcie finansowe Hajnowskiej Fundacji Muzyki Kameralnej i Organowej dla Urzędu Miasta Hajnówka na ręce Pana Burmistrza Jerzego Siraka i Starostwa Powiatu Hajnowskiego dla Pana Andrzeja Skiepko. Ks. Zbigniew Niemyjski, proboszcz Parafii Podwyższeni Krzyża Świętego w Hajnówce złożył podziękowania Właścicielom Telewizji Kablowej „Hajnówka” za retransmisje i reportaże z naszych koncertów. Dzięki Telewizji Kablowej „Hajnówka” wielu mieszkańców Hajnówki i Bielska Podlaskiego mogło obejrzeć i podziwiać wykonawców koncertów w ramach Hajnowskiej Fundacji Muzyki Kameralnej i Organowej. Zapraszamy za rok na następne koncerty.

GALERIA

tekst: ks. Mariusz Woltański i al. Daniel Konik

zdjęcia: al. Daniel Konik

 

 

 

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011