"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: niedziela, 3 grudnia 2023 r.
Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało 2020

11 czerwiec 2020
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceOd XIII wieku Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (zwaną potocznie Bożym Ciałem).

Podczas Ostatniej Wieczerzy Jezus Chrystus ustanowiła sakramenty: Eucharystii i kapłaństwa, które są ze sobą ściśle związane. Ustanawiając Najświętszy Sakrament Jezus polecił uczniom czynić to na „moją pamiątkę” (Łk 22, 19). Chrystus przygotowywał swoich uczniów na ten ważny moment, obiecał swoje Ciało jako pokarm. W Starym Testamencie czytamy (por. Pwt 8), że Bóg dał mannę Izraelitom jako pożywienie. Natomiast Chrystus dał nową mannę - swoje Ciało, jako pokarm na życie wieczne (por.  J 5, 51-58).

Kościół od samych początków dawał wyraz swojej wierze w realną obecność Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie i dlatego Sobór Watykańskie II określił, że Ofiara Eucharystyczna jest „źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego” (Konstytucja dogmatyczna o Kościele Lumen gentium, 11).

Uroczystość ta w sposób szczególny zwraca uwagę na właściwe podejście, zarówno przeżycie jak i przyjmowanie Eucharystii, ze świadomością jak wielki dar daje Bóg człowiekowi.

O godzinie 12.00 została odprawiona uroczysta Msza Święta, pod przewodnictwem ks. proboszcza Zbigniewa Niemyjskiego, który w homilii zwrócił uwagę na istotę tej Uroczystości. Wiele cudów eucharystycznych, koncentruję naszą uwagę, do głębszego przeżywania Eucharystii.

Po Mszy Świętej odbyła się procesja eucharystyczna wokół kościoła, jako wyraz wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii. Pomiędzy Mszami była również możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu.

Bóg zapłać za przygotowanie Ołtarzy, które przygotowały następujące grupy i wspólnoty:  Chór, Służba liturgiczna, Margerytki, Akcja Katolicka, Kościół Domowy, Odnowa w Duchu Świętym, KSM, Wspólnota Miłosierdzia Bożego, Caritas i KŻR.

GALERIA

tekst: ks. Mariusz Woltański

zdjęcia: Bogdan Kowalczyk, Bogusław Wójcik

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011