"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: poniedziałek, 4 grudnia 2023 r.
Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana

Odpust w naszej parafii

8 maj 2020
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce08.05 w Kościele Rzymskokatolickim - wspominamy św. Stanisława, Biskupa i Męczennika, Głównego Patrona Polski, a także drugorzędnego Patrona naszej Parafii.

Suma odpustowa została odprawiona o godz. 12.00, której przewodniczył ks. Grzegorz Kułakowski, proboszcz par. św. Jana Chrzciciela w Narewce (diecezja białostocka).

Kaznodzieja ukazał życie patrona naszej parafii. Św. Stanisław urodził się w Szczepanowie ok. 1030 r. Jako biskup był gorliwym i bezkompromisowym pasterzem. W historii najbardziej został zapamiętany zatarg z królem Bolesławem Śmiałym, który zakończył się zabójstwem tego pierwszego. Gall Anonim i bł. Wincenty Kadłubek opisują to wydarzenie. Wg Kadłubka bp Stanisław nie bał się upominać króla widząc jego niewłaściwe zachowanie. Król Bolesław 11 kwietnia 1079 roku udał się na Skałkę i w czasie Mszy świętej zabił biskupa uderzeniem w głowę. Potem kazał poćwiartować jego ciało. Duchowni ze czcią pochowali je w kościele św. Michała na Skałce. Po tym wydarzeniu naród staną przeciw królowi, opuszczony przez wszystkich udał się na banicję.

Dnia 8 września 1253 r. w kościele św. Franciszka z Asyżu papież Innocenty IV dokonał kanonizacji. Św. Stanisław jest głównym patronem Polski (obok NMP Królowej Polski i św. Wojciecha, biskupa i męczennika). Św. Jan Paweł II nazwał go "patronem chrześcijańskiego ładu moralnego".

tekst: ks. Mariusz Woltański

 

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011