"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: sobota, 9 grudnia 2023 r.
Imieniny: Anety, Leokadii, Wiesława

Opłatkowe spotkanie Domowego Kościoła

4 styczeń 2020
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceCo roku diecezjalna wspólnota Domowego Kościoła, rodzinna gałąź Ruchu Światło-Życie, spotyka się na Opłatku z pasterzem naszej diecezji.

Opłatkowe spotkania organizowane są rotacyjnie przez poszczególne rejony, które tworzą drohiczyńską diecezjalną Oazę Rodzin. W tym roku zorganizowanie Opłatka przypadło w udziale rejonowi bielskiemu, który tworzą kręgi małżeństw pochodzące z Bielska Podlaskiego, Hajnówki, Ciechanowca i Rudki. Odpowiedzialna za nasz rejon para rejonowa, pochodząca z Rudki, Halina i Waldemar Szymoniakowie, podjęła decyzję, że to ich parafia będzie gospodarzem tegorocznego Opłatka.

W sobotę 4 stycznia do kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej przybył ordynariusz naszej diecezji ks. bp Piotr Sawczuk, który przewodniczył Mszy św. w intencji licznie przybyłych rodzin, należących do Domowego Kościoła oraz w intencji beatyfikacji ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Światło-Życie. W koncelebrze uczestniczyli moderatorzy diecezjalni: ks. Jarosław Błażejak i ks. Janusz Bolewski oraz gospodarz parafii ks. Tadeusz Czyżak.

W homilii ks. biskup podkreślił, że duchowa formacja, jaką przed laty zaproponował dzieciom, młodzieży i małżeństwom ks. Franciszek Blachnicki, przez lata przynosi obfite owoce w życiu członów Ruchu Światło-Życie, również dla polskiego, i nie tylko polskiego Kościoła.

Po Mszy św. wszyscy przeszli do pobliskiej remizy strażackiej, gdzie podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia. Ostatnią częścią spotkania była agapa, czyli posiłek  i rozmowy przy stole w duchu miłości i otwartości na drugiego człowieka, na wspólnotę…na Boga, który przychodzi również  w takich jak to opłatkowe międzyludzkich spotkaniach, w rozmowach...

Z naszej parafii do Rudki pojechały trzy małżeństwa należące do Domowego Kościoła: Agnieszka i Darek Pieślukowie, Małgorzata i Leszek Galuchowscy oraz Beata i Darek Znaczkowie z dziećmi. W tym miejscu pragniemy wyrazić uznanie dla trudu jaki wziął na siebie krąg z Rudki, bo zorganizowanie Opłatka dla blisko 200. osób przybyłych z całej diecezji, to niemałe wyzwanie. Wiemy, bo dwukrotnie organizowaliśmy diecezjalne Opłatki w Hajnówce. Czemu służą takie spotkania? Czy warto podejmować trud ich organizacji? – w drodze powrotnej rozmawialiśmy, zastanawiając się nad tym. Padła odpowiedź: WARTO. By doświadczyć Wspólnoty, ŻYWEGO Kościoła, pisanych wielką literą, by móc „policzyć”, móc „zobaczyć ilu nas jest”. By poczuć  siłę płynącą z wiary, nadziei i miłości, które budują Kościół.

GALERIA

tekst: Małgorzata Galuchowska

zdjęcia: Dariusz Pieśluk

 

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011