"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: czwartek, 7 grudnia 2023 r.
Imieniny: Agaty, Dalii, Sobiesława

Uroczystość Objawienia Pańskiego

6 styczeń 2020
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceCo roku 6 stycznia Kościół obchodzi Uroczystość Objawienia Pańskiego nazywaną potocznie Świętem Trzech Króli.

Tego dnia błogosławi się kadzidło oraz kredę służącą do oznaczenia drzwi naszych domów inskrypcją C+M+B 2020. Jest to skrót od łacińskiej sentencji "Christus Mansionem Benedicat" co znaczy "Niech Chrystus błogosławi ten dom".

Jest to dzień modlitwy za misje katolickie oraz misjonarzy, zarówno świeckich jak i duchownych. Polscy misjonarze głosząc Ewangelie na krańcach świata są także ambasadorami polskiej kultury.W tym roku w związku z ostatnimi wydarzeniami w sposób szczególny modliliśmy się o pokój na Bliskim Wschodzie. Mezopotamia i Persja - krainy z których pochodzili mędrcy ze wschodu oddający pokłon Księciu Pokoju to współczesny Irak i Iran, gdzie ciągle dochodzi do eskalacji przemocy i konfliktów.

Co roku w uroczystość Objawienie Pańskiego w Kościele Katolickim ogłaszane są daty Wielkanocy i innych  ważnych świąt ruchomych w nowym roku. Zwyczaj ten został zapoczątkowany w IV wieku i ma związek z ówczesnym sporem o datę obchodów Wielkanocy. Ojcowie Soboru Powszechnego w Nicei z 325 roku ustalanie daty Wielkanocy zlecili patriarsze Aleksandrii. To miasto w północnym Egipcie słynęło w starożytności z wysokiego poziomu wiedzy w dziedzinie astronomii. Biskupi zebrani na soborze postanowili, aby Wielkanoc obchodzić w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca.

Biskup Aleksandrii miał każdego roku odpowiednio wcześniej przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom lokalnym, aby te z kolei mogły ją ogłosić w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten przetrwał w Kościele aż do dnia dzisiejszego.

Daty ważnych świąt ruchomych w Roku Pańskim 2020:

  26 lutego – Środa Popielcowa rozpoczynająca Wielki Post

12 kwietnia – Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego (Wielkanoc)

   31 maja – Uroczystość Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki)

11 czerwca – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało)

29 listopada – Pierwsza Niedziela Adwentu

 

Wśród licznych uroczystości i świąt kościelnych można wyróżnić tzw. święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy Świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego (kan. 1246–1248)

Lista tzw. „świąt nakazanych”:

1 stycznia – Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi (nowy rok)
6 stycznia – Uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli)
             Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało)
15 sierpnia – Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
1 listopada – Uroczystość Wszystkich Świętych
25 grudnia – Uroczystość Narodzenia Pańskiego

Na powyższej liście nie uwzględniono uroczystości przypadających w niedziele, ponieważ każda niedziela w ciągu roku jest dniem, kiedy wierni mają obowiązek uczestniczyć we Mszy Świętej. Obowiązek udziału we Mszy Świętej zostaje wypełniony przez czynne uczestnictwo w niej w obrządku katolickim w dzień uroczystości lub wieczorem dnia poprzedzającego, czyli w wigilię uroczystości.

GALERIA

tekst: Ks. Piotr Karwowski

zdjęcia: kl. Daniel Konik

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011